Najnowsze wiadomości z kraju

Seniorzy, służba zdrowia, gospodarka. Premier Morawiecki zapowiedział duże zmiany w walce z pandemią

Premier Mateusz Morawiecki odbył wspólną konferencję prasową z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Przedstawił na niej kolejne decyzje dotyczące walki z pandemią chińskiego koronawirusa.

Dzisiaj odnotowano rekordową od początku pandemii liczbę przypadków. Równocześnie cały kraj od dzisiaj został uznany za tzw. strefę żółtą, gdzie obowiązują dodatkowe restrykcje. Wyjątkiem są tylko miejsca uznane za strefę czerwoną.

Podczas konferencji premier poinformował, że rząd ma obecnie trzy priorytety. Pierwszym jest ustabilizowanie sytuacji tak, aby dynamika wzrostu zakażeń znowu była malejąca. Rząd chce również maksymalnie ograniczyć liczbę zgonów powodowanych COVID-119. Drugim celem jest utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżymie sanitarnym, ale tak, aby nie odniosła zbyt dużych strat z powodu restrykcji. Trzecim jest zapewnienie ochrony seniorom i innym osobom, które są szczególnie narażone na śmierć z powodu COVID-19.

Premier podkreślił, że ochrona seniorów jest najważniejszą kwestią. „Dane ilościowe są jednoznaczne. Udział zgonów pacjentów zakażonych mówi jednoznacznie, że osoby powyżej 60, 65 a szczególnie 70. roku życia są narażone. Musimy mieć świadomość, że wyznaczone reguły są pewnymi wskazówkami, zaleceniami, które powinny być w szczególności przestrzegane przez seniorów, bo to może ocalić im życie” – podkreślił premier – „Dla osób, które przekroczyły 80. rok życia, prawie co piąta osoba, która zachoruje na covid umiera. Wszelkie działania muszą służyć ograniczeniu zachorowalności wśród starszych”.

Premier poprosił seniorów o to, aby w miarę możliwości pozostali w domach. Wezwał harcerzy i inne organizacje do nawiązywania kontaktów z seniorami po to, aby pomóc im w zrobieniu zakupów, wyprowadzaniu psów etc.

Premier ogłosił również powrót godzin dla seniorów do sklepów, drogerii etc. Będą obowiązywały od 10 do 12. „Pozwólmy w tym czasie zrobić zakupy seniorom” – zaapelował. Godziny dla seniorów zaczną obowiązywać od 15 października, wtedy też zostaną ogłoszone dalsze decyzje.

Dodatkowo premier ogłosił, że Domy Pomocy Społecznej otrzymają dodatkowe 38 milionów złotych. Pieniądze te pozwolą im na lepsze zabezpieczenia sanitarne i wsparcie personelu. Zasady epidemiczne w DPSach i placówkach opieki zostaną zaostrzone. Premier podkreślił, że “wszystkie służby państwowe pozostają w stanie najwyższej gotowości bojowej, żeby służy osobom starszym”.

Minister zdrowia poinformował, że do Polski trafi 80 tysięcy dawek leku remdesivir. Lek ten jest stosowany eksperymentalnie w leczeniu COVID-19. Niedawne badanie opublikowane w prestiżowym The New England Journal of Medicine wykazało, że podawanie tego leku skraca aż o pięć dni czas hospitalizacji a u pacjentów wymagających respiratorów skraca czas powrotu do normalnego oddychania z 21 do 13 dni. Według tego samego badania jego podawanie chorym zmniejsza o 30% ryzyko zgonu. Minister poinformował również, że polecił Agencji Rezerw Materiałowych wydanie 300 kolejnych respiratorów i 264 kardiomonitorów do szpitali.

Wczoraj pojawiła się nieoficjalna informacja, że rząd planuje powrót do nauki zdalnej. Najpierw miałaby zostać wprowadzona na studiach, potem w liceach a dopiero potem w podstawówkach. Premier jednak zdementował te informacje. „Nie widzimy konieczności aby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym” – powiedział. Podkreślił, że nauczanie zdalne może mieć negatywny wpływ na psychikę dzieci. „Po długiej dyskusji z epidemiologami uważamy, że utrzymanie obecnego stanu funkcjonowania szkół jest celowe” – podkreślił.

Niedzielski podkreślił, że dzisiaj jest pierwszy dzień obowiązywania nowych obostrzeń. „To oznacza, że dziś zaczynamy naciskać hamulec. Apeluję, żebyśmy robili to razem, żeby standardy stały się naszą wspólną odpowiedzialnością. Siła nacisku przesądzi o tym, czy uda nam się ten trend wyhamować – podkreślił. Dodał, że niezależnie od tych obostrzeń rząd przygotowuje się na różne możliwe scenariusze. „Razem z MSWiA i wojewodami prowadzimy intensywne prace nad powiększeniem bazy łóżkowej. W tej chwili to 11 tys. łóżek, zajętych jest ponad 4,5 tys.” – powiedział – „To samo dzieje się z respiratorami. W tej chwili mamy przekroczoną liczbę 900. Dziś poleciłem wydać 300 respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych”

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Rafał Guz

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij