Najnowsze wiadomości z kraju

Rolnicy z Łącka, którzy ponieśli straty w wyniku gradobicia, otrzymają pomoc od ministerstwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda odwiedził w Łącku rolników, którzy ponieśli straty w wyniku gradobicia.  Minister zapowiedział pomoc rolnikom, jednak najpierw odpowiednie komisje muszą oszacować straty.

„Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy w związku z powstałymi szkodami będzie mogła zostać podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów” – poinformował minister Puda. Dodał również, że służby wojewodów rozpoczęły już szacowanie strat. Pomoc, którą zapowiedział minister, dotyczy rolników z Łącka, którzy ponieśli straty w wyniku gradobicia jakie dotknęło ich sady.

Zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, komisja powołana przez wojewodę zobowiązana jest do dokonania oszacowania szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny. Komisja ma dwa miesiące, od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, na oszacowanie strat.  Natomiast w przypadku szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych oszacowania szkód dokonuje się dwukrotnie.

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych.

Oprócz tego można ubiegać się o udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek.

Kolejną formą pomocy dla poszkodowanych rolników jest zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy.

Rolnicy mogą się zwrócić o pomoc także do samorządów. Na indywidualny wniosek producenta rolnego wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą udzielić ulg w podatku rolnym.

Źródło: Stefczyk.info na podst. gov.pl Autor: MS
Fot. Grzegorz Puda/twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij