Najnowsze wiadomości z kraju

Powstanie zapory na granicy coraz bliżej. SG podpisała umowy na jej budowę

„Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy, które są milowym krokiem w procesie inwestycyjnym, na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Podano również planowany termin zakończenia budowy.

Informację o podpisaniu umów przez SG, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał podczas wtorkowej konferencji  w budynku MSWiA. Obecna była na niej również zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Jak przekazał Maciej Wąsik, podpisano trzy umowy na budowę zapory. Podkreślił przy tym, że jest to kolejny krok w kierunku zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej.

Przypomniał, że z końcem października zeszłego roku weszła w życie ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Na jej podstawie komendant główny SG gen. Tomasz Praga powołał pełnomocnika do spraw budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że na mocy tej ustawy został powołany zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, którego zasady pracy premier Mateusz Morawiecki określił rozporządzeniem.

„Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni” – przekazał Wąsik. Dodał, że na przedłużenie tego terminu miał wpływ okres świąteczny.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że umowy będą transparentne, a w najbliższym czasie zostaną umieszczone na stronach internetowych, gdzie będzie można zapoznać się z ich szczegółami.

Zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska wskazała natomiast, że kolejnym etapem budowy zapory będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. Jak wskazała, zadanie to zostanie powierzone innym wykonawcom, których jeszcze nie wybrano.

„Nie ukrywam, że jest to dla nas ogromne wyzwanie, bo jest to największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana, dlatego bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie, bo w przeciągu dwóch miesięcy udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej” – powiedziała Gorzkowska.

Jak zaznaczyła, do budowy odcinka ponad 186-kilometrowego wykorzystane zostanie blisko 41 tysięcy sztuk przęseł stalowych oraz tyle samo słupów stalowych H240. „Zastosujemy również 100 sztuk przęseł z bramkami serwisowymi, jak również zostaną wybudowane 22 bramki – przęsła z otwieranymi bramkami, które umożliwią migrację zwierzętom” – wyliczyła dodając, że łącznie do budowy bariery zostanie wykorzystanych ponad 50 ton stali.

Jak wyjaśniało wcześniej MSWiA, część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.

Zapora zostanie zbudowana na odcinkach ochranianych przez Podlaski Oddział SG. Ma mierzyć 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu, czy kamery.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ma się zakończyć w czerwcu tego roku.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij