Najnowsze wiadomości z kraju

Powstanie nowa placówka historyczna. Ważny krok w kierunku budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Muzeum II Wojny Światowej podpisało umowę na wykonanie kompletnej dokumentacji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – poinformowało w czwartek muzeum.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, umowę na wykonanie dokumentacji budowy ze strony muzeum podpisał dyrektor placówki dr hab. Grzegorz Berendt, natomiast wykonawcę reprezentowali członek zarządu Muro Architekci Sp. z o.o. i występujący w imieniu pracowni Krystyna Lachman-Pabich Architekci Krzysztof Łasecki oraz właścicielka Pracowni Architektonicznej „Projektownia” Kamilla Galicka-Zys.

„31 października 2023 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki Dwuetapowego realizacyjnego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte. Celem konkursu było wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, urbanistycznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939” – przypomniano w komunikacie.

Zwyciężyła praca trzech współpracujących ze sobą pracowni z Łodzi: Muro Architekci, Lachman Pabich Architekci i Pracownia Architektoniczna “Projektownia”.

Jak wyjaśniono, w obiektach, które powstaną na historycznym polu bitwy, oprócz historii wrześniowych walk na Westerplatte przywołany zostanie szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku.

„Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie placówki w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Jego centrum od listopada 2022 r. stanowi cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym pochowano obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej” – informuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Dzięki wciąż prowadzonym badaniom archeologicznym w tym miejscu udało się odnaleźć już ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawach ulokowanych na dostępnej przestrzeni dawnej składnicy” – podkreślono w komunikacie.

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte ma zakończyć się w 2027 roku.

Źródło: PAP Autor: Ewa Bąkowska
Fot. Wikimedia Commons
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij