Najnowsze wiadomości ze świata

Izrael znów kpi z prawa międzynarodowego. Zdecydowana reakcja Polski

Izrael planuje budowę ok. trzech tysięcy domów dla żydowskich osadników w Palestynie. Polska znalazła się w gronie 12 europejskich państw które wystosowały apel o rezygnację z tego planu.

Izraelska praktyka budowania żydowskich osiedli na terenach, które Palestyńczycy uznają za swoje przyszłe państwo jest jedną z głównych kości niezgody w stosunkach między nimi. Wiele osób uważa również, że skoro formalnie te tereny od czasu Wojny Sześciodniowej w 1967 roku znajdują się pod izraelską okupacją wojskową, to ich budowa łamie szereg umów i konwencji międzynarodowych – m.in. czwartą Konwencję Genewską, która zabrania okupantowi transferu własnej ludności na okupowane tereny. Niektórzy prawnicy twierdzą jednak, że status prawny tych terenów nie jest do końca jasny, a z racji ich bardzo długich związków z Państwem Żydowskim, sięgających jeszcze czasó biblijnych oraz temu w jaki sposób znalazły się pod kontrolą Izraela trudno je uznać za terytorium okupowane w klasycznym tego słowa znaczeniu.

Dwa dni temu agencja AP poinformowała, że komitet działający w ramach izraelskiego Ministerstwa Obrony zaaprobował budowę kolejnych 3 tysięcy domów dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu, czyli historycznej Judei i Samarii. To największa ich rozbudowa od czasu objęcia władzy w USA przez Joe Bidena – USA od dawna sprzeciwiają się żydowskiemu osadnictwu w tym rejonie, ale w czasach Trumpa przymykano na to oko. Dzień wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken miał odbyć rozmowę z ministrem obrony Izraela Bennym Gantzem i skrytykować ten plan, Departament Stanu wydał też dosyć ostre oświadczenie w którym go potępiono.

Przeciwko planom Izraela zaprotestowało też 12 państw Europy, w tym Polska. “Wzywamy rząd Izraela, by odwołał swoje plany zbudowania kolejnych około 3 tysięcy osiedli na Zachodnim Brzegu” – napisały we wspólnym apelu.

Sygnatariusze tego apelu – oprócz przedstawicieli Polski podpisały się pod nim Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Francja, Włochy, Hiszpania, Norwegia i Szwecja – podkreślili, że działania Izraela podważają wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz pokoju międzynarodowego za pomocą tzw. rozwiązania dwupaństwowego, w którym niepodległa Palestyna współistniałaby z Izraelem.

Państwa-sygnatariusze wezwały też obie zwaśnione strony do załagodzenia napięć i poprawy współpracy. “Ponawiamy nasz apel o wdrożenie rezolucji ONZ 2334 ze wszystkimi jej postanowieniami, których celem jest odbudowa zaufania i tworzenie warunków potrzebnych do promowania pokoju” – napisali. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2334 została przyjęta w grudniu 2016 bez głosów sprzeciwu (USA wstrzymały się od głosu) i uznała te osiedla za „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polskie Radio, AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij