Hiszpańscy naukowcy badają najstarszą kobietę na świecie, 116-letnią Marię Branyas. Chcą odkryć sekret jej długowieczności.
Branyas mieszka we Włoszech. W wieku 116 lat jest obecnie najstarszą znaną kobietą na świecie. Zapytana o sekret swojej długowieczności powiedziała, że jest nim porządek, spokój, dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, kontakt z naturą, stabilność emocjonalna, dużo pozytywności. Dodała także, że ważne jest unikanie toksycznych ludzi. „W końcu życie jest najważniejszym darem. To, co nas uszczęśliwia, to bycie wdzięcznym” – napisała w zeszłym roku na Twitterze, pokazując zdjęcie ze swoich 115 urodzin.
Ahir va ser un dia molt intens. Impossible respondre individualment. Vull donar les gràcies a tothom per haver compartit amb mi l’alegria dels 115 anys. Al cap i a la fi, la vida al costat de gent meravellosa és el regal més important. El que ens fa ser feliços és estar agraïts. pic.twitter.com/SjdjvMRzKo
— Super Àvia Catalana (@MariaBranyas112) March 5, 2022
Kobieta uważa również, że po prostu miała szczęście. Wcześniej wspominała też, że sekret długowieczności tkwi w prowadzeniu życia bez nadmiaru. Przypisywała też swój imponujący wiek diecie, szczególnie codziennemu jedzeniu naturalnego jogurtu.
Naukowcy pod przewodnictwem Manela Estellera, profesora genetyki na Uniwersytecie w Barcelonie, podejrzewają jednak, że to nie wszystko. Ich zdaniem sekret tkwi też w genach. Zwracają uwagę, że wielu członkom jej rodziny udało się przekroczyć 90 lat. Aby odkryć sekret długowieczności, pobrali od niej do badań próbki śliny, krwi i moczu.
Naukowcy liczą, że dzięki badaniom genetycznym tych próbek ustalą, w jakim stopniu Branyas zawdzięcza swoją długowieczność stylowi życia, a w jakim genom. Liczą też, że pomogą w opracowaniu nowych leków na choroby związane głównie ze starością. „Mamy nadzieję, że badanie komórek Marii dostarczy nam nowych wskazówek dotyczących leczenia chorób neurodegeneracyjnych, chorób układu krążenia związanych z wiekiem oraz raka” – powiedział mediom Esteller.