Najnowsze wiadomości z kraju

Minister w rządzie Tuska i Kopacz zatrzymany przez CBA. Chodzi o wielomilionową korupcję!

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w poniedziałek byłego ministra skarbu państwa Włodzimierza K. – poinformował sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn. Obecnie K. jest sekretarzem m.st. Warszawy. Jest podejrzany w śledztwie, w ramach którego zarzuty usłyszał m.in. b. wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Jak przekazał na Twitterze Stanisław Żaryn, sprawa dotyczy działań korupcyjnych. Włodzimierz K. usłyszy zarzuty w prokuraturze. Jednocześnie funkcjonariusze przeszukali siedem związanych z nim nieruchomości, zlokalizowanych na terenie trzech województw.

Rafał Baniak oraz dwaj przedsiębiorcy, których zatrzymano w tym samym śledztwie, są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów ze stołecznym MPO.

Przypomnijmy, że na początku lutego CBA poinformowała o zatrzymaniu 12 osób na Mazowszu i Śląsku i woj. łódzkim, związanych z wręczaniem korzyści majątkowych i powoływaniem się na wpływy. Wśród zatrzymanych Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ustaleń śledczych wynika, że łączna kwota przekazanych korzyści majątkowych wyniosła około 5 mln zł. Pieniądze służyły manipulacjom przy wyborze firm świadczących usługi wywozu, zagospodarowania i przetwarzania odpadów.  Sprawa dotyczy także prania brudnych pieniędzy. Uzyskane korzyści majątkowe pochodzące z nielegalnego procederu zostały spożytkowywane.

Zatrzymania podejrzanych

W styczniu br. funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Wówczas zatrzymano osiem osób.

Z początkiem lutego br. funkcjonariusze CBA zatrzymali na Mazowszu i Śląsku kolejne cztery osoby. Wśród zatrzymanych są Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzej przedsiębiorcy. Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji  na terenie całego kraju, w tym w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy. Trzy osoby decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane. Wobec czwartego zatrzymanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przy powoływaniu się na wpływy w instytucji samorządowej oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami VAT, czyli o przestępstwo tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Źródło: pap, stefczyk.info, CBA Autor:
Fot. lublin.com.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij