Najnowsze wiadomości z kraju

Jak można wpaść na coś takiego. Turysta zabrał psa na najtrudniejszy szlak w Tatrach. Zwierzę cierpiało

Co trzeba mieć w głowie żeby zrobić coś takiego. Kilka dni temu turystka przemierzająca najtrudniejszy szlak w Tatrach – Orlą Perć spotkała mężczyznę, który wybrał się na wędrówkę z psem. Zwierzę było przerażone, odwodnione i miało poranione łapy.

“Nie masz pomyślunku i wyobraźni, nie chodź po górach” – to mądrość ludowa, którą zwykli dzielić się z ceprami starzy górale. Choć zazwyczaj mają na myśli to, by chodząc po górach zdawać sobie sprawę ze zmiennych warunków atmosferycznych, nagle zapadającego zmroku, czy trudności na szlakach, to słowa te z pewnością można odnieść i do takich sytuacji. Bo jak inaczej, jeśli nie brakiem pomyślunku można wytłumaczyć zachowanie “zdobywcy” Orlej Perci? Dodajmy, że w tym miejscu szlak jest jednokierunkowy.

Na filmie zarejestrowanym przez turystkę widzimy, jak mężczyzna najpierw z psem u boku, a później pod pachą pokonuje jeden z najtrudniejszych momentów szlaku. Oburzona zachowaniem nieodpowiedzialnego opiekuna kobieta zwraca mu uwagę i przypomina, że na teren parku narodowego nie wolno wprowadzać zwierząt.

 

https://www.facebook.com/tatromaniak1/posts/1350042258535493

Dla wszystkich tych, którzy przed wyruszeniem w góry nie zapoznali się z regulaminem Tatrzańskiego Parku Narodowego, przypominamy apel wystosowany do turystów:

Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.” – czytamy na stronie TPN.

Zachęcamy turystów planujących urlop w Tatrach aby zapoznali się też z innymi zaleceniami. Dla dobra nas wszystkich. Praktyczne porady można znaleźć na stronie parku.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij