Najnowsze wiadomości ze świata

Prokurator trybunału w Hadze chce aresztowania premiera Izraela

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, chce nakazu aresztowania dla premiera Izraela Binjamina Netanjahu. Ma to związek z podejrzeniem, że jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne w Gazie.

Wojna w Strefie Gazy twa od siedmiu miesięcy, Zdaniem Khana Netanjahu jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, do jakich może dochodzić w jej trakcie. Oprócz niego odpowiedzialny ma być minister obrony Yoav Gallant i trzech przywódców Hamasu – Yehia Sinwar, Mohammed Deif i Ismail Haniyeh.

W poniedziałek Khan ujawnił, że stara się o wystawienie za nimi nakazu aresztowania. Będzie musiał o to poprosić przedprocesowy panel, który składa się z trzech sędziów. Zwykle schodzi im ok. dwóch miesięcy z przeanalizowaniem dowodów i wydaniem decyzji w podobnych sprawach.

Izrael nie jest członkiem MTK, więc nawet w razie wydania takiego nakazu Netanjahu i Gallant nie grozi raczej aresztowanie. Jego wystawienie byłoby jednak ciosem propagandowym, a do tego utrudniłoby im podróże zagraniczne. Sinwar i Deif ukrywają się w Gazie, ale Haniyeh mieszka w Katarze i regularnie podróżuje po państwach regionu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Israel Police

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij