Najnowsze wiadomości z kraju

Ile zarabiają sołtysi w polskich wioskach? Czeka nas spora zmiana

Świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla sołtysów pełniących funkcję przez dwie kadencje i będących w wieku emerytalnym – przewiduje projekt ustawy resortu rolnictwa, którym na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć rząd.

Jak wynika z porządku obrad Rady Ministrów, rząd ma pracować nad projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.”Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie. Funkcja ta nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony” – podano w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Do najczęstszych obowiązków sołtysa zaliczono organizowanie zebrań wiejskich i wykonywanie ich uchwał, zarządzanie mieniem komunalnym i gminnym, inkasowanie podatków lokalnych czy dostarczanie nakazów podatkowych. Sołtys organizuje również życie społeczno-kulturalne na wsi. Wszystkie te zadania wykonuje społecznie, poza swoją aktywnością zawodową – wskazano.

Projekt ustawy przewiduje możliwość przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa w wysokości 300 zł miesięcznie. Za okres ten przyjęto wymóg pełnienia funkcji przez co najmniej dwie kadencje.

Kolejnym kryterium otrzymania świadczenia ma być wiek uprawniający do jego otrzymania: proponuje się w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn oraz 65 lat. Świadczenie będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej – podano w wykazie.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij