Najnowsze wiadomości z kraju

Dyrektorka szkoły podsłuchiwała pracowników. Urządzenia były ukryte w monitoringu

W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Kaliszu rusza proces byłej dyrektorki szkoły, która odpowie za podsłuchiwanie pracowników i defraudację publicznych środków. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby – poinformował PAP wiceprezes Sądu Rejonowego w Kaliszu sędzia Michał Włodarek.

Jak przekazał sędzia Włodarek, w akcie oskarżenia jest mowa o zarzutach dotyczących nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, za co grozi do 3 lat więzienia. Inny zarzut dotyczy posługiwania się urządzeniem podsłuchowym, za co grozi do 2 lat więzienia. Pozostałe dotyczą natomiast oszustwa i przywłaszczenia, co zagrożone jest karami do 8 i 3 lat więzienia.

Sprawa ujrzała światło dzienne we wrześniu 2021 r., po objęciu stanowiska przez nową dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Świętego Michała w Kaliszu. Dotychczasowa, która szefowała placówce przez ostatnie 20 lat, przegrała w konkursie i musiała odejść.

Od początku pracy nowej dyrektor w szkole zaczęły się liczne kontrole. Powodem były anonimy, które wpłynęły do różnych instytucji. W obronie szefowej stanęli nauczyciele i rodzice, którzy podejrzewali, kto może być autorem anonimów. Postanowili przekazać zwierzchnikom oświatowym informacje o nieprawidłowościach, których miała dopuszczać się poprzednia dyrektor.

Wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek po wysłuchaniu informacji w tej sprawie zarządził przeprowadzenie kontroli. Audyt w szkole wykazał wypłacanie należności pracowniczych z naruszeniem przepisów prawa pracy, nieprawidłowe gospodarowanie środkami publicznymi, niedostateczną kontrolę zarządczą, prowadzenie dokumentacji księgowej z naruszeniem przepisów o rachunkowości oraz nieprawidłowe gospodarowanie środkami socjalnymi. Była dyrektorka miała wydatkować bezprawnie z publicznych pieniędzy kilkadziesiąt tysięcy zł.

Okazało się też, że na korytarzach szkoły, w sekretariacie i gabinetach osób decyzyjnych zamontowano 11 podsłuchów. Urządzenia były ukryte w kamerach monitoringu od listopada 2016 r. do końca sierpnia 2021 r. Można było nimi zarządzać, będąc poza murami szkoły.

Włodarz odpowiedzialny za kaliską oświatę o wynikach kontroli zawiadomił prokuraturę.

Zdaniem śledczych podejrzenia okazały się słuszne; nad procederem czuwała była dyrektorka szkoły, której postawiono zarzuty. Są to: nieuprawniony dostęp do informacji, przywłaszczenie mienia szkoły i dokonania oszustw na szkodę miasta.

Wśród podejrzanych są też córka i mąż b. dyrektorki, którym zarzucono oszustwo i przywłaszczenie pieniędzy. Mężczyzna figurował w papierach szkoły jako konserwator, ale pracy miał nie świadczyć. Z kolei córka pobrała odprawę z tytułu rozwiązania umowy o pracę, która – zdaniem prokuratury – jej się nie należała.

Czwarta z podejrzanych osób to szefowa jednej z poradni psychologiczno-pedagogicznych w powiecie kaliskim, która miała dorabiać w szkole w charakterze asystenta ucznia. Zdaniem prokuratury pracy nie świadczyła, a wynagrodzenie pobierała co miesiąc przez rok.

Podejrzani nie przyznali się do postawionych im zarzutów.

Proces w tej sprawie rusza w poniedziałek 27 listopada w Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

Źródło: PAP Autor: Ewa Bąkowska
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij