Do Polski dotarły dwa pierwsze zamówione w Korei samoloty KAI FA-50GF Fighting Eagle. Wezmą udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.
FA-50 to szkolno-bojowa wersja samolotu szkolnego KAI T-50 Golden Eagle produkowanego przez Korea Aerospace Industries (KAI) we współpracy z Lockheed Martinem. Jego unikalną w tej klasie maszyn cechą jest to, że rozpędza się do prędkości naddźwiękowej, 1,5 Macha (ok. 1800 km/h). Ma 1800 km zasięgu,, a jego pułap maksymalny to 14,6 km. Może zabrać 4,5 tony uzbrojenia, w tym bomby niekierowane, pociski kierowane powietrze-ziemia AGM-64 Maerick czy pociski powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder.
Polska zamówiła w Korei 12 maszyn w wersji FA-50 GF. To odpowiednik wersji Block 10, która jest obecnie dostarczana siłom zbronym Korei, litery GF oznaczają wartość przejściowy. Dwa pierwsze ukończone egzemplarze, o numerach 5001 i 5002, zaprezentowano oficjalnie na początku czerwca, podczas wizyty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Korei. Teraz przyleciały do Polski.
Zaladunek FA-50 przed lotem do Polski!
✔️ #FA50 – to lekki samolot szkolno-bojowy produkowany przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries. pic.twitter.com/L0w8lFUzJp
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) July 8, 2023
Kiedy czekali tak już ze dwie godziny, ich oczom ukazał się… #B747F #KAL #FA50 #WAW https://t.co/Px21kUweNd pic.twitter.com/pRDPDAMeEJ
— Paweł Bondaryk 🇵🇱 (@PBondaryk) July 9, 2023
Z racji odległości maszyny nie mogły przylecieć o własnych siłach. Rozłożono je więc na poszczególne moduły, a do Polski przywiózł je Boening 747 należący do Korean Air Cargo. Proces ich rozładunku na Okęciu nie był łatwy, gdyż z przyczyn oczywistych musiał być przeprowadzony bardzo precyzyjnie. Maszyny zostaną teraz złożone i przetestowane, publicznie mają być zaprezentowane podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego i na Air Show Radom.
Polska zamówiła łącznie 12 maszyn w wersji GF, pozostałe mają być dostarczone do końca roku. Posłużą do szkolenia pilotów, misji air policing i zastąpią mocno już wysłużone MiGi-29, które przekazaliśmy na Ukrainę. Kolejne 36 maszyn zamówiliśmy w standardzie FA50PL. Będą mogły używać między innymi pocisków powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, o zasięgu 80 km, a także będą wyposażone w bardzo nowoczesny radar AESA typu Phantom Strike, produkowany przez koncern Raytheon. Maszyny te będą miały znacznie większą wartość bojową niż wersja GF, a po zakończeniu ich dostaw, co powinno mieć miejsce do końca 2028 roku, pierwsze 12 maszyn zostanie przebudowane do tego standardu.