Najnowsze wiadomości z kraju

Amnesty walczy o to, żeby Polska nie dostała unijnych pieniędzy

Organizacja Amnesty International reaguje na doniesienia  w sprawie porozumienia dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy. Do Komisji Europejskiej skierowano list, w którym m.in. zapytano czy „Krajowy Plan Odbudowy uwzględnia jasno i wyraźnie opisane obowiązki polskich władz wynikające z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 r.”.

„Dwa i pół tygodnia temu zamknęliśmy dyskusję dotyczącą kamieni milowych. Teraz mamy zatwierdzenie KPO przygotowywane na środę przez komisarzy, a w czwartek oficjalna wizyta przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen” – mówił na antenie Polsaw News minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. „Wszystko na to wskazuje, że to idzie w dobrym kierunku. Zatwierdzenie KPO jest to umowa między KE a krajem członkowskim” – dodał.

Na doniesienia o możliwej akceptacji polskiego Planu Odbudowy przez KE, zareagowało Amnesty International. Organizacja skierowała do KE list, wraz z 12 innymi organizacjami, które wchodzą w skład Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

„List powstał w związku z zapowiedziami polskich władz, że dokument Krajowego Planu Odbudowy został już uzgodniony i ma być formalnie zaakceptowany przez Komisję Europejską w dniu 2 czerwca 2022 r., podczas wizyty Przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w Warszawie” – czytamy na stronie organizacji.

W treści listu zapytano, czy KPO uwzględnia jasno i wyraźnie opisane obowiązki polskich władz wynikające z orzeczenia TSUE z 14 lipca 2021 r. „Wskazujemy również, że ustawa o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 26 maja 2022 r., która została uchwalona przez Sejm RP zgodnie z prezydenckim projektem ustawy (który teraz będzie procedowany przez Senat RP), zawiera tylko kosmetyczne zmiany w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów i w najmniejszym stopniu nie spełnia oczekiwań sformułowanych w październiku 2021 r. przez KE (wynikających z lipcowych orzeczeń TSUE)” – napisano na stronie organizacji.

Autorzy listu uważają, że ta ustawa „przewiduje jedynie pozorną likwidację Izby Dyscyplinarnej” oraz „nie przewiduje obowiązku przywrócenia do pracy sędziów, którzy zostali bezprawnie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną”. Zdaniem sygnatariuszy ustawa o Sądzie Najwyższym „nie przewiduje zmiany, która realistycznie przywróciłyby funkcjonowanie niezależnego i bezstronnego systemu dyscyplinarnego dla sędziów”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Amnesty Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij