Michał Tusk Najnowsze wiadomości z kraju

Wiemy, czym będzie się zajmował Michał Tusk w Urzędzie Marszałkowskim. Ile zarobi w nowym miejscu pracy?

O tym, że syn premiera ma nową pracę, informowaliśmy wczoraj. Pisaliśmy, że od 1 kwietnia Michał Tusk pełni funkcję głównego specjalisty-eksperta w Departamencie Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (UMWP). Znamy szczegóły tej umowy i wiemy już, na jakich zasadach zatrudniono go na wspomnianym stanowisku i jakie będą jego obowiązki.

Chcieliśmy wiedzieć, czy syn premiera został zatrudniony na nowe stanowisko na podstawie konkursu i czy UMWP zgodnie z prawem ogłosił taki konkurs w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Okazuje się, że nie było takiej potrzeby, bo Michał Tusk trafił do nowej pracy z innej jednostki samorządowej. Zgodnie z ustawą, taki sposób wyłącza procedurę informowania o konkursie i jego wynikach w BIP.

– Pan Michał Tusk został zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Departamencie Infrastruktury od dnia 1 kwietnia br. na stanowisku głównego specjalisty – eksperta na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych (zw. ustawa) – tłumaczy Michał Piotrowski, pełniący funkcję rzecznika UMWP.

– Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych na stanowisku urzędniczym może być zatrudniona osoba wyłoniona w drodze naboru na wolne stanowisko urzędnicze (art. 11 ustawy) lub w na podstawie przeniesienia w drodze porozumienia pracodawców (art. 22 ustawy) – wyjaśnia przedstawiciel urzędu dodając, że ten drugi sposób wykorzystano przy tej okazji.

Jak często nowi pracownicy trafiają do urzędu w takim trybie? Według rzecznika, w ostatnich trzech latach, dwóch innych pracowników zostało zatrudnionych UMWP na takich samych zasadach.

Zmiana pracy przez syna szefa rządu to efekt “trójstronnego porozumienia” pomiędzy pracodawcami i pracownikiem.

Wspomniana art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych w istocie przewiduje taką możliwość. Jednocześnie precyzuje:

– Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce, o której mowa w art. 2 stosowanie przepisów ustawy, w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej – czytamy w ustawie (podkreślenie red.).

Jakie były tym razem “ważne potrzeby” po stronie jednostki przejmującej nowego pracownika? Nie wiemy. Znamy za to listę obowiązków Michała Tuska na nowym stanowisku. Urząd precyzuje, co będzie do nich należało:

– planowanie i integracja regionalnego i metropolitalnego transportu publicznego
– współpraca z organizatorami publicznego transportu zbiorowego
– opracowanie, optymalizacja rozkładów jazdy transportu publicznego w zakresie przewozów wojewódzkich
– podejmowanie współpracy z zespołami doradczymi i opiniodawczymi specjalizującymi się w obszarze transportu
– opiniowanie i wnioskowanie w sprawach strategii oraz wieloletnich planów, programów w zakresie rozwoju transportu
– przygotowanie zmian do Planu Transportowego Województwa
– współpraca w kluczowych projektach w zakresie rozwoju transportu w województwie pomorskim
– opiniowanie dokumentów i publikacji w zakresie publicznego transportu zbiorowego
– opiniowanie projektów aktów prawnych w sprawach przepisów dotyczących transportu publicznego

Zdaniem gdańskich urzędników, syn Donalda Tuska jest w stanie sprostać tym wyzwaniom. Spełnia też wszystkie wymagania, które muszą charakteryzować kandydata na stanowisko głównego specjalisty – eksperta w UMWP:

– (…) pracownik zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty musi posiadać wykształcenie wyższe oraz min. 4 letni staż pracy. Michał Tusk spełnia powyższe wymagania, legitymując się wykształceniem wyższym magisterskim i 20 letnim doświadczeniem zawodowym między innymi związanym z transportem publicznym – komentuje rzecznik UMWP.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez serwis demagog.org.pl, Michał Tusk posiada wykształcenie socjologiczne. Ma też doświadczenie w transporcie publicznym, bo jak wiemy m.in. z jego zeznań przed komisją śledczą, pracował w Porcie Lotniczym Gdańsk i współpracował z OLT Express, należącym do spółki Amber Gold.

Ile warte jest takie doświadczenie? W swoim nowym miejscu pracy syn Donalda Tuska może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze przekraczające 7 tysięcy złotych, co zgodnie z informacjami przesłanymi nam przez urzędników, mieści się w granicach urzędowej średniej na podobnym stanowisku.

Źródło: Stefczyk.info Autor: Artur Ceyrowski
Fot. M. Czutko

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij