Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Rząd Korei chce nam pomóc w budowie elektrowni atomowej

Rząd Korei Południowej chce zapewnić Polsce aktywne wsparcie w budowie energetyki jądrowej. Poinformował o tym minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang.

Koreański operator elektrowni jądrowych KHNP już w kwietniu złożył polskiemu rządowi ofertę budowy 6 bloków z reaktorami APR1400. Strona koreańska jest gotowa na spełnienie oczekiwań Polski i objęcie do 49% udziałów w spółce, która będzie inwestorem i operatorem polskich elektrowni atomowych. Oprócz Koreańczyków ofertę złożył także francuski EDF, a latem oczekiwana jest oferta amerykańska.

Lee poinformował, że większość środków finansowych na realizację tego projektu zostałaby pozyskana dzięki wsparciu koreańskich agencji kredytów eksportowych (ECA), takich jak Korea Export-Import Bank, Korea Trade Insurance Corporation etc., oraz dzięki inwestycjom KHNP w spółkę. Przypomniał, że jego państwo ma doświadczenie z udanym finansowaniem projektu elektrowni atomowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zdaniem polityka zarówno Seul, jak i Warszawa, dostrzegają znaczenie energii jądrowej dla bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia neutralności węglowej. Podkreślił, że Korea planuje przywrócić rozsądny miks energetyczny poprzez zwiększenie udziału energii jądrowej do „racjonalnego poziomu” i koordynację działań w obszarze energii odnawialnej. Dodał, że w związku z tym, oprócz energetyki jądrowej, istnieje możliwość omówienia współpracy ww wielu pokrewnych dziedzinach, jak baterie, wodór, IT czy technologie wychwytu i użycia CO2.

Minister przypomniał, że inwestycje koreańskich firm w Polsce sięgnęły w zeszłym roku aż 5,5 miliarda dolarów. Ocenił, że impulsem do wzrostu handlu i inwestycji był rozwój firmy LG Energy Solutions, która produkuje baterie do samochodów elektrycznych. Przypomniał, że zdolności produkcyjne jej wrocławskiej fabryki do 2025 roku mają wzrosnąć z 63 do 85 Gwh. Dodał, że koreańskie firmy planują zwiększenie inwestycji w związku z przewidywalnym wzrostem zapotrzebowania na energię odnawialną oraz wzrostem zainteresowania LNG w Polsce.

Minister odniósł się również do niedawno ogłoszonych przez MON zakupów uzbrojenia w jego państwie. Przypomniał, że polski przemysł zbrojeniowy już współpracuje z Koreą, kupując koreańskie podwozia K9 do haubic Krab. Spodziewa się, że kolejne przedsięwzięcia, jak czołg K2 czy samolot FA-50, przyniosą korzyści obu stronom. „Choć energetyka jądrowa i obronność to dwa odrębne przedsięwzięcia, to ostatecznie możemy spodziewać się kompleksowego efektu synergii w zakresie współpracy technologicznej, finansowej, itp. Korea będzie otwarta na wszystkie możliwości podczas prowadzenia rozmów z Polską – dodał – „Korea jest głęboko przekonana, że jest optymalnym partnerem dla Polski w celu wzmocnienia bezpieczeństwa obronnego i energetycznego”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij