Prezydent nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom

Prezydent Karol Nawrocki nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. – Świadczenie 800+ powinny otrzymywać tylko osoby pracujące w Polsce – wskazał prezydent.

Prezydent Nawrocki zwrócił uwagę, że nowelizacja nie uwzględniała zmiany zasad przyznawania świadczenia 800+ – wg postulowanego kryterium, które było przedmiotem publicznej debaty, świadczenie powinno trafiać tylko do Ukraińców pracujących w Polsce.

– Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie dokonuje tej korekty, wokół której toczyła się debata publiczna. Ja swojego zdania nie zmienię i uznaję, że 800 plus powinno przynależeć tylko tym Ukraińcom, którzy podejmują się wysiłku pracy w Polsce – podkreślił prezydent Nawrocki.

Prezydent skrytykował również nierówności w systemie ochrony zdrowia, wskazując, że Ukraińcy, nawet ci niepracujący, mają lepszy dostęp do opieki niż polscy obywatele.

Prezydent zapowiedział własną inicjatywę legislacyjną, w której proponuje m.in. wydłużenie procesu nadawania obywatelstwa do 10 lat oraz zaostrzenie kar za nielegalne przekroczenie granicy. Projekt ma także zawierać zapis o zakazie propagowania symboli banderowskich, które miałyby być traktowane na równi z symbolami nazistowskimi i komunistycznymi.

Źródło: na podst. PAP Autor:
Fot. Fratria/Fot. Andrzej Wiktor

Polecane artykuły

Zawodnik ranny na Tour de Pologne wybudzony ze śpiączki 0 0

Zawodnik ranny na Tour de Pologne wybudzony ze śpiączki

Dziki ruszyły na Budapeszt. Władze rozstawiają pułapki 0 0

Dziki ruszyły na Budapeszt. Władze rozstawiają pułapki

Prezydent nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom 0 0

Prezydent nie podpisał nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij