Najnowsze wiadomości z kraju

Prezes PiS oskarżył Tuska o zamach stanu. “Kwalifikuje się pod bardzo ciężki artykuł Kodeksu karnego, od 10 lat do dożywocia”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na antenie Radia Plus komentował zachowanie premiera Donalda Tuska. Lider obozu Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Tusk się kwalifikuje pod artykuł 127 Kodeksu karnego, o zmianie ustroju siłą. – To jest bardzo ciężki artykuł, od 10 lat do dożywocia – przypomniał Kaczyński.

Kaczyński w Radiu Plus był pytany o często pojawiające się pod jego adresem – np. w Sejmie – okrzyki “będziesz siedział”, i czy uważa, że może się to kiedyś stać rzeczywistością.– Ja takie okrzyki słyszę w bardzo różnych miejscach, od wielu lat i na razie jestem na wolności i sądzę, że będę. Natomiast, co do innych, ale nie z mojej partii, to nie jestem taki pewien, czy oni z całą pewnością dalsze życie będą na wolności spędzali. Chociaż to jest kwestia lat – odpowiedział szef PiS.

Jak dodał, miałyby to być konsekwencje tego, co dzieje się w tej chwili. “To oczywiste działanie, które odpowiada – jak to się mówi – dyspozycji artykułu 127 Kodeksu karnego, o zmianie ustroju siłą” – powiedział.

Pytany czy jego zdaniem premier Donald Tusk kwalifikuje się pod ten artykuł, Kaczyński powiedział: “W oczywisty sposób, w moim przekonaniu, się kwalifikuje właśnie, a to jest bardzo ciężki artykuł, od 10 lat do dożywocia”.

Dopytywany czy jego wcześniejsza wypowiedź, że inni mogą trafić za kratki dotyczą premiera Tuska, odparł: “No oczywiście. Dotyczą wszystkich, którzy biorą w tym udział, ale najwyraźniej ich szefem, człowiekiem, który to inspiruje, jest Donald Tusk, więc on tutaj w tym procesie, który mam nadzieję kiedyś się zdarzy będzie głównym oskarżonym”.

Prezes PiS odniósł się także do przeszukania m.in. w domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobro.

– To, co się dzieje jest całkowicie nielegalne – ocenił szef PiS.

– Dziś trzeba było znów odwołać się do igrzysk, tylko że te igrzyska są wielkim łamaniem prawa – podkreślił Kaczyński.

Przypomnijmy, na polecenie prokuratorów badających wykorzystanie środków z Funduszu Sprawiedliwości w różnych miejscach kraju odbyły się przeszukania m.in. u polityków Suwerennej Polski w tym w domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry. Pisaliśmy o tej sprawie. 

Lider PiS pytany o tę akcję w Radiu Plus ocenił, że “to, co się dzieje, to jest po pierwsze całkowicie nielegalne”. “Bo to jest zdecydowane w sensie prawnym, znaczy pseudoprawnym, przez ludzi, którzy nie mają do tego uprawnień. Chodzi o sytuację w prokuraturze. Prokuratura jako instytucja państwowa praktycznie rzecz biorąc przestała funkcjonować, bo ona musi mieć pewne podstawy prawne. One zostały nie tyle podważone, co po prostu odrzucone” – powiedział. “Co jak co, ale jednak prokuratura, sądy muszą działać na podstawie prawa” – dodał.

Po drugie – kontynuował – nie trudno sobie wyobrazić dlaczego to zostało podjęte. “Komisje śledcze pokazują, że po prostu nic nie było, że to wszystko, co oni opowiadali przez całe lata, to są bajki. A z drugiej strony sądzę, że potrafiliśmy pokazać coś, co jest oczywistą prawdą, to znaczy że zapowiedzi przedwyborcze to też bajki” – mówił szef PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego cała operacja, która doprowadziła do zwycięstwa obecnej koalicji rządzącej polegała na dwóch kłamstwach. Pierwsze z nich – mówił – dotyczyło rzekomej dyktatury w Polsce i rzekomego łamania praworządności. Drugie – serii zapowiedzi, w tym – wskazał – tzw. 100 konkretów, “które w ogromnej mierze musiały być składane w złej wierze”.

“Dzisiaj trzeba było znów odwołać się do igrzysk, tylko że te igrzyska są wielkim łąmaniem prawa i prowadzą do takiego stanu, który już dzisiaj trzeba określić jako stan, w którym w Polsce przestała obowiązywać konstytucja, bo ona jest podstawą systemu prawnego, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Także z tą konsekwencją, że w przyszłości, w lepszych czasach, będzie trzeba uchwalić nową konstytucję. Jeżeli nie będzie 2/3 (głosów), to trzeba będzie wybrać jakąś inną większość, po prostu dlatego, że państwo bez konstytucji funkcjonować nie może” – powiedział Kaczyński.

Źródło: X/PAP Autor: rbk/ par/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij