Najnowsze wiadomości z kraju

Prezes IPN komentuje ujawnione nagrania Michnika i Jaruzelskiego. “Nie jestem zaskoczony stylem, ani poziomem tej rozmowy”

Formuła rozmowy Michnika i Jaruzelskiego jest potwierdzeniem znanych faktów, a więc procesu spoufalenia części elit „Solidarności” i komunistów – mówi PAP prezes IPN dr Karol Nawrocki komentując opublikowane nagranie ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem.

Zdaniem prezesa IPN materiały opublikowane przez Telewizję Polską są jednym ze świadectw procesów zachodzących po 1989 r. Jego zdaniem proces nawiązywania coraz bliższych kontaktów pomiędzy częścią dawnej opozycji antykomunistycznej, a byłymi przedstawicielami reżimu był już opisywany przez historyków. „Na tym nagraniu widzimy głęboki szacunek Adama Michnika wobec Wojciecha Jaruzelskiego. To pokazuje problem sprawiedliwości transformacyjnej po 1989 r. Nie jestem zaskoczony stylem, ani poziomem tej rozmowy” – podkreślił. Dodał, że „problemy z polską transformacją są uosobione na tych nagraniach” – powiedział dr Karol Nawrocki.

Zdaniem prezesa IPN już sama „obecność Wojciecha Jaruzelskiego w polskim życiu politycznym po 1989 r. niszczyła możliwości budowania polskiej demokracji”. W jego opinii atmosfera polityczna w latach dziewięćdziesiątych wpłynęła na zaniechanie rozliczenia systemu komunistycznego. „System transformacji ustrojowej sprawił, że dziś Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się sprawami, które powinny zostać załatwione w latach dziewięćdziesiątych. Należy pamiętać, że obecność postkomunistów generałów i korpusu agentury państwa kolonialnego służącej obcej racji stanu psuła rodzące się państwo demokratyczne” – powiedział prezes IPN.

W czwartek wieczorem w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP1 zostały pokazane nieznane dotąd fragmenty nagrania z warszawskiej willi generała Wojciecha Jaruzelskiego z nocy 12 na 13 grudnia 2000 roku, a więc w rocznicę stanu wojennego, na których pojawia się redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Na nagraniu, w rozmowie z Teresą Torańską w obecności Jaruzelskiego, Michnik nazywa Jaruzelskiego polskim patriotą, „facetem, który kocha się w Polsce bez wzajemności”, deklaruje, że go kocha, a także ocenia, że „bez ciebie nic by nie było Wojtku, nic”. Michnik podkreślał także, że „Jaruzelski marzył o szklanych domach Żeromskiego” i dążył do budowy „Polski prosowieckiej, a nie sowieckiej”. Wspominał także pierwsze spotkanie z Jaruzelskim. Występujący w programie Anity Gargas były działacz Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” Krzysztof Wyszkowski określił zaprezentowane materiały jako „kulisy powstawania III RP”.

Źródło: PAP Autor: Michał Szukała
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij