Najnowsze wiadomości z kraju

Niezależni samorządowcy chcą zmian w ustroju Warszawy. Domagają się zmniejszenia kompetencji prezydenta stolicy

Niezależni samorządowcy zrzeszeni w Mazowieckiej Wspólnocie Samorządowej domagają się zmian w ustawie o ustroju Warszawy. Chcą zwiększenia kompetencji radnych i burmistrzów, kosztem zmniejszenia uprawnień prezydenta miasta. W tej sprawie zaprezentowali już projekt zmian.

Zgodnie z przygotowanym, przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową, projektem zmian w ustroju Warszawy mają zostać zwiększone kompetencje radnych i burmistrzów. Jak przekonują autorzy projektu nie jest to rewolucja a ewolucja, która „demokratyzuje działanie samorządu warszawskiego tak, żeby mieszkańcy mogli wszystkie sprawy załatwiać w swoich ratuszach dzielnicowych”.

Zastępca burmistrza Praga-Północ i wiceprzewodniczący MWS Dariusz Kacprzak podkreśla, że „w projekcie zawarte są propozycje, aby to burmistrzowie stali się włodarzami dzielnic, mieli kompetencje kadrowe i również mogli samodzielnie podejmować decyzje o finansowaniu różnych zadań inwestycyjnych, niekoniecznie za zgodą Rady Miasta”. Zaznacza przy tym, że jako samorządowcy chcieliby, aby budżety dzielnicowe były „w pewien sposób niezależne, choć wkomponowane w budżet miasta”.

Aktualnie wszystkie inwestycje dzielnicowe muszą być uzgadniane z prezydentem Warszawy. Np. naprawa chodnika musi zostać zgłoszona do budżetu miasta, a następnie musi ją przedyskutować Rada Warszawy. Jak wskazuje Kacprzak jest to bardzo trudne, bo sesje budżetowe Rady odbywają się cztery razy do roku i trzeba takie sprawy zgłaszać na 42 dni przed terminem sesji.

„Nie mamy też wpływu na inwestycje, których nie chcemy na dzielnicy, a miasto je forsuje” – podkreśla Kacprzak. Przykładem jest Szpital Praski, w którym ma mieścić się centrum Restart, gdzie miasto chce leczyć osoby z uzależnieniami od środków psychotropowych. Temu projektowi sprzeciwiali się praktycznie wszyscy dzielnicowi radni. „Miasto prowadzi tę inwestycję wbrew decyzji Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy” – stwierdził wiceburmistrz  Ochoty Grzegorz Wysocki.

Jak podkreślają autorzy projektu, decyzje podejmowane przez miasto są politycznie i zdarza się też, że podejmowane są wbrew temu, czego chcą mieszkańcy.

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa skierowała w piątek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek petycję o podjęcie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o ustroju Warszawy wraz proponowanymi zmianami.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij