Najnowsze wiadomości ze świata

Na Oktoberfest zakazano śpiewania popularnej piosenki. Uznano, że jest rasistowska

Władze słynnego festiwalu piwa Oktoberfest zakazały odtwarzania na nim popularnej piosenki. Uznały, że stała się rasistowskim symbolem.

Chodzi o piosenkę “L’Amour Toujours”, hit włoskiego DJa Gigi D’Agostino. Kilka dni temu do mediów społecznościowych wyciekło nagranie, na którym młodzi Niemcy, bawiący się w kurorcie Sylt, śpiewają na jej melodię piosenkę ze słowami „Niemcy dla Niemców, cudzoziemcy wynocha” i hajlują. Takich przypadków było więcej. Jak informuje Spiegel, tę rasistowsą piosenkę śpiewano także w szkole z internatem w Louisenlund, a także podczas uroczystości bożonarodzeniowych w Messingen.

Przerażające zabawy młodych Niemców. Naśladują Adolfa Hitlera i krzyczą: “cudzoziemcy wynocha!”

Szef Oktoberfest Clemens Baumgärtner powiedział, że puszczanie tej piosenki na jego imprezie będzie zakazane. Chcemy jej zakazać i jej zakażemy” – powiedział agencji dpa. Przyznał, że sama piosenka nie ma żadnych rasistowskich treści, ale jego zdaniem w ostatnich miesiącach „przyjęła bardzo wyraźne konotacje z prawicowym ekstremizmem”.

Baumgärtner powiedział, że regulamin Oktoberfest zezwala im na zakazywanie sloganów czy innych treści, które uznają za niewłaściwe. Dodał, że to impreza, która jest „piękna i z przymrużeniem oka”, a w przeszłości zakazywali już treści, które uznano za nieodpowiednie. Dodał też, że na jego festiwalu gości wielu obcokrajowców.

Równocześnie Der Spiegel poinformował, że tę piosenkę, w jej rasistowskiej wersji, śpiewano też na festiwalu strzeleckim w Löningen. Kilka osób, które brało w tym udział, przyznało się do tego i zrezygnowało z członkostwa w klubie strzeleckim, który ją organizował, zgłosili się też dobrowolnie na policję. Inni śpiewający, którzy są widoczni na nagraniach, nie zostali na razie z niego wyrzuceni. Mieli powiedzieć władzą klubu, że nie słyszeli rasistowskich haseł i śpiewali oryginalny tekst.

Źródło: Stefczyk.info na podst. dpa, Spiegel Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij