Najnowsze wiadomości z kraju

Kolejny sukces polskiego rządu. Dzięki determinacji Polski szybkie decyzje Unii Europejskiej w sprawie Białorusi

– Cieszymy się, że UE podjęła decyzję o szybkiej reakcji, że Rada Europejska spotkała się na nasze wezwanie w krótkim czasie i że dyskutowaliśmy dziś ten niezwykle ważny temat, jakim jest rozwój wydarzeń na Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Cała RE jednoznacznie potępiła przebieg wyborów. Stwierdziliśmy, że te wybory powinny zostać powtórzone. Nie mogą one zostać uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, za wolne i nie mogą być uznane za demokratyczne. Na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał – jak sprawdzone w takich sytuacjach OBWE – po to, żeby wspierać proces demokratyzacji, poprzez chociażby nadzór nad przygotowaniami do kolejnych wyborów – jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie – dodał premier.

Morawiecki odniósł się również do ewentualnych sankcji, które mogą zostać nałożone na naszego wschodniego sąsiada przez Unię Europejską.

– Popieramy sankcje, które powinny być skierowane w osoby, które brały udział w biciu manifestantów – osób z opozycji, czy obywateli, którzy wyrażali swój sprzeciw. Nie chcemy natomiast, żeby Białoruś – jako społeczeństwo – ucierpiała w wyniku tych działań sankcyjnych. Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Aleksandra Łukaszenki, że ten czas, kiedy można było nie słuchać głosu społecznego, musi się skończyć jak najszybciej. Trzeba zasiąść do rozmów. Trzeba procesu negocjacji i dialogu, który doprowadzi do stopniowej demokratyzacji sytuacji na Białorusi. Chcemy, żeby proces demokratyzacji Białorusi był w rękach białoruskiego narodu – zauważył szef rządu.

Premier podkreślił też, że trwają prace, nad przyjęciem planu gospodarczego dla Białorusi, który pozwoliłby na jej uniezależnienie Rosji:

– Przed spotkaniem Rady Europejskiej zwołałem spotkanie V4. Tam również zgodziliśmy się, co do tego, że trzeba dla Białorusi przygotować plan gospodarczy. Białoruś jest od lat bardzo mocno uzależniona gospodarczo od Rosji. Nie sztuka mówić o demokratyzacji, trzeba wyciągnąć rękę do Białorusi. My to czynimy. Polska poprzez nasz 5-punktowy plan przedstawiony w Sejmie już teraz prowadzi intensywne działania w kierunku wzmocnienia współpracy polsko-białoruskiej. Współpracujemy w zakresie promocji niezależnych mediów, w zakresie gospodarczym, inwestycyjnym, handlu międzynarodowego – wyjaśnił Morawiecki.

Premier podziękował również prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz prezydentowi Litwy za ich zaangażowanie w unormowanie sytuacji na Białorusi. Zaznaczył również, że celem nadrzędnym Europy powinno być uchronienie naszego sąsiada przed interwencją zewnętrzną ze strony Rosji.

Źródło: KPRM, stefczyk.info Autor: pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij