Najnowsze wiadomości z kraju

Amerykańska pomoc dla Ukrainy to zasługa Andrzeja Dudy? Zaskakujące słowa prezydenta Litwy

Zdaniem prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, odblokowanie przez Kongres pomocy dla Ukrainy to zasługa rozmowy prezydenta Dudy z Donaldem Trumpem. W podobnym tonie wypowiedział się także prezydent Ukrainy.

Jak informowaliśmy wcześniej, po miesiącach kłótni i opóźnień, Izba Reprezentantów przyjęła w końcu ustawę, która zapewni finansowanie dalszej pomocy dla Ukrainy. Teraz będzie musiała być jeszcze przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta Bidena, ale to już raczej formalność.

Amerykańska pomoc dla Ukrainy coraz bliżej. Izba Reprezentantów przegłosowała ustawy

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że spiker Izby Mike Johnson bał się wcześniej skierować tę ustawę pod głosowanie, bo dalszej pomocy sprzeciwiał się były – i być może przyszły – prezydent Donald Trump, który ma ogromny posłuch w partii. W rozmowie z portalem LRT Nauseda zauważył jednak, że Trump w ostatnim czasie zmienił zdanie w tym temacie. „Ostatnio słyszę inną retorykę od samego Trumpa i widzę inną gotowość amerykańskiego rządu do podjęcia niezbędnych i długo oczekiwanych decyzji” – stwierdził.

Zdaniem litewskiego przywódcy ta zmiana nastąpiła na skutek spotkania, które prezydent Duda odbył z Trumpem w środę. Sztab Trumpa ujawnił, że w jej trakcie rozmawiali o Ukrainie i o wydatkach na obronność w państwach NATO. „Myślę, że wizyta <prezydenta Dudy w Nowym Jorku> i rozmowy z Trumpem były pozytywne, dały pozytywny rezultat, i bardzo cieszy mnie to osiągnięcie pana Dudy” – stwierdził Nauseda. Dodał, że rozmawiał wcześniej o tej wizycie z prezydentem Dudą na ostatnim szczycie Trójmorza.

W podobnym tonie wypowiedział się także ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Zwarych. „Bardzo dziękuję Prezydentowi i Rządowi Polski za aktywne zaangażowanie się w działalność na rzecz udzielenia przez USA pomocy finansowej na obronność Ukrainy. Dzisiejsze skuteczne głosowanie w Izbie Reprezentantów USA jest także Państwa wielką zasługą. Dziękuję Polsce!” – napisał na Twitterze.

Wpływ prezydenta Dudy zauważyła też dziennikarka CBS Margaret Brennan. Zauważyła, że prezydent Duda jest „zatwardziale anty-rosyjski”, ale równocześnie ma świetne kontakty z Trumpem. „Więc, jeśli chodzi o perswazyjny głos w sprawie Ukrainy, mógł przebić się do Donalda Trumpa” – stwierdziła.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Ukraińska Prawda, Twitter Autor: WM
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij