Najnowsze wiadomości ze świata

Amerykańska pomoc dla Ukrainy coraz bliżej. Izba Reprezentantów przegłosowała ustawy

Po miesiącach kłótni i opóźnień, Izba Reprezentantów przyjęła w końcu ustawę, która zapewni dalsze finansowanie pomocy dla Ukrainy. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

Pieniądze na wsparcie dla Ukrainy wyczerpały się w grudniu. W lutym odpowiednia ustawa, zapewniająca środki dla Ukrainy, Izraela i innych sojuszników, została przyjęta przez Senat, jednak utknęła w Izbie. Tajemnicą poliszynela było to, że spiker Mike Johnson nie chce skierować jej pod głosowanie, bo boi się, że skrajna prawica usunie go ze stanowiska. W końcu jednak się na to zdecydował – rozbijając tę ustawę na osobne ustawy z pieniędzmi dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

Nowa ustawa zapewni aż 60,84 miliarda dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym 23 miliardy na odbudowę zapasów broni, która została już przekazana. Izrael dostanie 26 miliardów, w tym 9,1 miliarda na pomoc humanitarną. Tajwan i inni sojusznicy na Indopacyfiku dostaną 8,12 miliarda. Wszystkie trzy ustawy przeszły z dużą przewagą głosów.

Teraz nowe ustawy muszą jeszcze zostać przyjęte przez Senat i podpisane przez prezydenta Bidena, ale to wydaje się być już zwykłą formalnością. Głosowanie powinno się odbyć w przyszłym tygodniu. Biały Dom ujawnił, że kończy już przygotowania kolejnej paczki broni dla Ukrainy. Zostanie ogłoszona jak tylko ustawa wejdzie w życie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij