Manipulacja faktami, aby tylko uderzyć w PiS. Opozycja szerzy fake newsa ws. petycji o karaniu za Halloween Publicystyka

Manipulacja faktami, aby tylko uderzyć w PiS. Opozycja szerzy fake newsa ws. petycji o karaniu za Halloween

Komisja sejmowa niedługo zajmie się petycją jednego z obywateli, w której autor żąda wprowadzenia kar za obchodzenie Halloween w naszym kraju. Pismo spełniało wszelkie wymogi formalne zgodnie z uchwaloną w 2014 roku ustawą o petycjach, dlatego też marszałek Sejmu Elżbieta Witek była zobligowana do nadania jej biegu i wysłania do komisji ds. petycji w celu jej rozpatrzenia. Niestety część opozycyjnych dziennikarzy oraz polityków postanowiła wykorzystać sytuację do zaatakowania rządu PiS, rozsiewając fake newsa w tym temacie.

Kara pozbawienia wolności lub czas aresztu nie krótszy niż 15 dni za przebranie się 31 października w kościotrupa, wiedźmę czy wampira, grzywna w wysokości co najmniej 500 złotych za pukanie do drzwi i wypowiedzenie frazy “cukierek albo psikus”, a nawet tropienie i przekazywanie na policję spraw dzieci, które postanowiły się przebrać na Halloween – ty tylko niektóre z pomysłów autora nietypowej petycji, która trafiła do Sejmu. Jej pomysłodawca uważa, iż kojarzone głównie ze Stanami Zjednoczonymi święto “próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego” i stąd też apeluje nawet o powołanie przy każdej prokuraturze siedmioosobowej komórki odpowiedzialnej za wykonanie ustawy w tej kwestii.

Postulaty surowego karania za obchodzenie Halloween budzą spore kontrowersje nawet wśród przeciwników tego święta, dla których są one zbyt radykalne. Jednakże petycja w tej sprawie została zatwierdzona przez Elżbietę Witek i wkrótce zostanie rozpatrzona przez Sejmową Komisję ds. Petycji, a wcześniej przez Biuro Analiz Sejmowych. Marszałek Sejmu nie mogła jej jednak od razu odrzucić, niezależnie od jej treści. Zgodnie z ustawą o petycjach, wprowadzoną za czasów rządu PO-PSL w 2014 roku, jeżeli pismo spełnia wszelkie wymogi formalne, to musi zostać przyjęte przez marszałka izby niższej parlamentu. Potwierdził to także w rozmowie z “Rzeczpospolitą” szef Sejmowej Komisji ds. Petycji Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej, który przyznał, iż w tym przypadku nie został popełniony błąd. Gazeta przypomina również, iż w przeszłości posłowie musieli się również zajmować innymi, kontrowersyjnymi petycjami, których od 2014 roku wpłynęło ponad 740. Przypomniane zostało m.in. pismo z 2014 roku, w którym autor proponował wprowadzenie kar mutulacyjnych za przestępstwa seksualne w postaci obcięcia genitaliów czy też zeszłoroczna petycja, zgodnie z którą “wszelkie lewicowe postulaty światopoglądowe mogłyby być wprowadzane w Polsce dopiero po nie mniej niż 200 latach obserwacji skutków tych działań w krajach, które się nim poddały”.

Choć najprawdopodobniej żaden z członków komisji nie przychyli się do poparcia ustawy w tej kwestii, to jednak wśród wielu dziennikarzy i polityków opozycji budzi ona skrajne kontrowersje. A te doprowadziły do rozsiewania fake newsów w tym temacie. Dlatego też we wpisach niektórych z nich można przeczytać nieprawdziwe informacje o tym, iż petycja o Halloween jest “pomysłem rządu Prawa i Sprawiedliwości” albo sugerujące, iż marszałek Elżbieta Witek poparła cały pomysł poprzez nadanie mu dalszego biegu, chociaż zgodnie z obowiązującą ustawa o petycjach z 2014 roku nie miała w tym przypadku wyboru. Takie sugestie poparcia przez władze Prawa i Sprawiedliwości postulatów karania za obchodzenie Halloween można wyczytać m.in. we wpisach dziennikarzy Bartosza Węglarczyka czy Bartosza Wielińskiego, żarcie Donalda Tuska czy zaskakującej teorii Elizy Michalik.

Rozsiewanie fake newsów w tym temacie zostało skrytykowane przez wielu internautów, w tym także publicystę Rafała Ziemkiewicza.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Rzeczpospolita/ Twitter Autor: JD
Fot. Wikipedia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij