Najnowsze wiadomości z kraju

Zych przeprasza Putina. Polityk wydała kuriozalne oświadczenie

Przepraszam prezydenta Rosji Władimira Putina za nazwanie go zbrodniarzem wojennym. Nie zapadł wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego. Nie można potępiać drugiego człowieka, to może zrobić tylko Bóg – wskazała w najnowszym oświadczeniu Małgorzata Zych.

Zych w najbliższych wyborach miała być kandydatką do Senatu zarekomendowaną przez PSL w ramach paktu senackiego w okręgu 54 (Stalowa Wola) na Podkarpaciu. Decyzją sygnatariuszy paktu senackiego straciła jednak rekomendację.

We wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie został zapytany, dlaczego osoby, które nawet dzisiaj nie są w stanie nazwać głośno Putina zbrodniarzem, są na listach demokratycznej opozycji. Kosiniak-Kamysz odparł, że jeżeli nie będzie ze strony Zych jasnej deklaracji potępienia Władimira Putina, tego co robi na Ukrainie, “to nie będzie kandydatką”.

W odpowiedzi na te słowa, Zych wydała w środę oświadczenie, w którym nazwała prezydenta Rosji Władimira Putina “zbrodniarzem wojennym”.

W oświadczeniu Zych napisała m.in., że jednoznacznie potępia “brutalną agresję Rosji na Ukrainę”. “Zbrodnie dokonywane przez Rosjan sprawiają, że Władimir Putin, decydujący o tej agresji, jest zbrodniarzem wojennym. Wszystkie zbrodnie, do jakich doszło podczas tej wojny, muszą zostać rozliczone, a ich autorzy ukarani” – podkreśliła kandydatka do Senatu.

W dalszej części oświadczenia Zych można było przeczytać, że startując z rekomendacji PSL przyjmuje program oraz wartości, którymi kieruje się to ugrupowanie. “W tych wartościach zapisano stanie po stronie zasad demokratycznego państwa prawa, wolności oraz poszanowania godności ludzkiej, które w wojnie wywołanej przez Rosję są naruszane” – stwierdziła Zych.

W piątek rzecznik PSL Miłosz Motyka poinformował, że jednogłośną decyzją sygnatariuszy paktu senackiego Małgorzata Zych straciła rekomendację w wyborach do Senatu i nie będzie kandydatką ze strony żadnego z ugrupowań tworzących pakt.

W sobotę Zych opublikowała nowe oświadczenie na Twitterze (X). Wskazała w nim, że “nie jest zgodne z wartościami demokratycznego państwa prawa oraz wartościami chrześcijańskimi nazywanie obecnie prezydenta Rosji Władimira Putina +zbrodniarzem wojennym+, gdyż do tej pory nie zapadł wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego, przed którym oskarżony jest o bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji”.

“Nie można także potępiać drugiego człowieka, bo może to zrobić tylko Bóg. Każdy człowiek dopóki żyje ma prawo do nawrócenia i zbawienia. Dlatego, aby mieć czyste sumienie przepraszam prezydenta Rosji Władimira Putina za nazwanie go w swoim oświadczeniu z 30 sierpnia +zbrodniarzem wojennym+” – przekazała Zych.

“Jest to podtrzymanie mojego stanowiska z konferencji w Sejmie, kiedy na pytanie dziennikarza: czy Putin jest zbrodniarzem wojennym wskazałam na bezzasadność tego pytania oraz wyraziłam ubolewanie z powodu toczącej się wojny na Ukrainie, w której zginęły po obu stronach konfliktu setki tysięcy ludzi – dodała.

Przekazała, że “stanowczo protestuje przeciwko bezpodstawnemu przypisywaniu jej antysemityzmu i poglądów antyukraińskich, antyamerykańskich, antyunijnych i prorosyjskich”.

“Moje poglądy są propolskie i właśnie z tego powodu jestem pomawiana i znieważana przez środowiska antypolskie”- oceniła Zych.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij