Najnowsze wiadomości z kraju

Zwłoki w Parku Narodowym. To poszukiwany mężczyzna?

W rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego znalezione zostały w sobotę zwłoki młodego mężczyzny; niewykluczone, że to poszukiwany od kilku dni nielegalny migrant pochodzący z Syrii. Jego personalia i okoliczności śmierci będą ustalane w śledztwie.

Zespół prasowy podlaskiej policji podał, że w sobotę przed godz. 8 policjanci dostali informację, że pracownik Białowieskiego PN znalazł zwłoki w rezerwacie tego parku. “Na miejscu trwają czynności, które mają na celu m.in. ustalenie tożsamości mężczyzny i okoliczności zdarzenia” – poinformowała Agnieszka Skwierczyńska z zespołu prasowego KWP w Białymstoku.

Aktywiści zajmujący się pomocą humanitarną przy granicy z Białorusią informowali wcześniej w mediach społecznościowych, że poszukują w pobliżu granicy 23-letniego Syryjczyka.

Szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk powiedział PAP, że zwłoki zostały znalezione w innej lokalizacji, niż wskazywały na to wcześniejsze informacje z zawiadomienia aktywistów. “Znajdowały się przy tzw. drodze masiewskiej, czyli łączącej Białowieżę z Masiewem, która przechodzi przez rezerwat ścisły Białowieskiego PN” – wyjaśnił.

To zwłoki młodego mężczyzny, który był ubrany w dwie pary spodni od dresów, kilka koszulek i dwa polary, zmarły nie miał czapki i rękawiczek, na nogach miał sportowe obuwie. “Nie wykluczamy, że to poszukiwany obywatel Syrii, mamy jego zdjęcie, w poniedziałek będzie wszczęte śledztwo” – powiedział prok. Andrejczuk.

Jak zawsze, kierunkowo dotyczyć ono będzie nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura zleci sekcję zwłok, będzie też pobrany materiał do badań identyfikacyjnych, histopatologicznych i toksykologicznych. Potem Prokuratura Okręgowa w Białymstoku podejmie decyzję, czy ta sprawa będzie prowadzona w Hajnówce, czy też może trafi do innej prokuratury.

Zwykle śledztwa dotyczące okoliczności śmierci nielegalnych migrantów – po przeprowadzeniu niezbędnych czynności przez właściwe miejscowo prokuratury rejonowe – przekazywane są do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Gdy zaczął się kryzys migracyjny na tej granicy, jesienią 2021 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku postanowiła, że sprawy dotyczące śmierci migrantów będą łączone i przekazywane do prowadzenia przez suwalską prokuraturę.

Tam prowadzone są śledztwa, w których każdy przypadek jest oddzielnym wątkiem. W pierwszym śledztwie badane są okoliczności śmierci osób, których ciała znaleziono w pobliżu wschodniej granicy od jesieni 2021 – gdy ten teren objęty był stanem wyjątkowym – do końca 2022 roku. W drugim – przypadki odnotowane od początku 2023 roku.

Prokuratura w Hajnówce przekazała niedawno do białostockiej prokuratury okręgowej – do jej decyzji – śledztwa dotyczące znalezienia ciała przy torach kolejowych koło miejscowości Dobrowoda (powiat hajnowski) oraz okoliczności śmierci innego migranta, który zmarł po próbie nielegalnego przekroczenia granicy w rejonie Białowieży.

Źródło: PAP Autor: Robert Fiłończuk
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij