Najnowsze wiadomości z kraju

“Zupełnie karygodna i nieoparta na faktach”. Czy RPD straci stanowisko za wypowiedź o szczepionkach?

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wywołał ostatnio falę krytyki swoją wypowiedzią o szczepieniach dzieci. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel też ostro ją skrytykował i skomentował jego możliwą dymisję.

RPD wziął w ubiegły poniedziałek udział w posiedzeniu kontrowersyjnego parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu, z którego relacja została opublikowana w czwartek na stronie sejmu. W jego trakcie nazwał szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 „eksperymentem medycznym”. „Postawię takie pytanie dzisiaj za państwa pośrednictwem (…) czy jest prawnie dopuszczalne, eksperymentowanie, bo de facto jesteśmy w okresie eksperymentu, z udziałem dzieci?” – powiedział.

Jego wypowiedź oburzyła wielu ekspertów. Zwracają uwagę, że szczepionki na COVID dopuszczone do użytku w UE przeszły przez pełny reżym badań a pozwolenie na podawanie ich dzieciom zostało opóźnione bo badacze chcieli się upewnić czy na pewno im nie zaszkodzi. Ich zdaniem słowa Pawlaka były nieprawdziwe i szkodliwe dla walki z pandemią.

Skrytykował je również wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. „Wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka jest zupełnie karygodna i nieoparta na faktach. Zapraszam na stronę Rzecznika Praw Pacjenta, który dwa dni temu opublikował artykuł, tłumaczący czemu takie twierdzenie jest nieprawdą” – powiedział Wirtualnej Polsce. Zapytany o jego dymisję, której domaga się teraz wielu ekspertów od zdrowia publicznego odparł, że nie będzie to takie łatwe. „To nie jest moja decyzja. Rzecznik został wybrany, jest instytucją niezależną” – stwierdził – „Myślę, że powinien się z tych słów wycofać, bo są one co najmniej szkodliwe”.

„Stosunek PiS do szczepień jest jasny: należy się szczepić, zachęcamy do szczepienia, sam jestem już po dwóch dawkach” – podkreślił – „Nie możemy sobie pozwolić, nie chcemy tkwić w ciągłej spirali lockdownów, obostrzeń, zdejmowania obostrzeń nikt tego nie wytrzyma. Jeżeli nie będziemy się szczepić, jeżeli nie opanujemy tej epidemii ta spirala zamieni się w korkociąg”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij