Najnowsze wiadomości ze świata

Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

Przeszłość powinniśmy zostawić historykom – dodał czeski prezydent, cytowany przez CTK.

Jak pisze ta agencja, Zeman odpowiadał na pytanie Steinmeiera o “czeskie stanowisko dotyczące reparacji wojennych, o których mówi Polska”.

Do wypowiedzi Zemana doszło na zakończenie jego trzydniowej wizyty w Niemczech.

W Polsce sprawa reparacji pojawiła się na konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu 2017 roku, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których “tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

W styczniu szef MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył w Berlinie, że Polska chce, by dyskusja o reperacjach była prowadzona na poziomie ekspertów. Jak zastrzegł, na tym etapie nie jest to kwestia, która stanowi balast w stosunkach między rządami w Berlinie i Warszawie.

W wywiadzie na początku września dla “Spiegla” szef polskiej dyplomacji stwierdził, że istnieją różnice między reparacjami za drugą wojnę światową dla Polski i dla państw Zachodu. Przyznał, że między Warszawą a Berlinem istnieją różnice prawne w kwestii odszkodowań wojennych. Odpowiadając na pytanie o konkretną sumę, Czaputowicz ocenił, że wskazywanie jej “byłoby przedwczesne”.

(PAP)

Fot:  wikicommons

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij