– Zrobiliśmy ten film w poczuciu dumy i obowiązku. Dumy z pięknej, pełnej duchowej treści historii naszego Południowego Podlasia. I obowiązku, by tę historię, kulturę, duchowość pokazać całej Polsce i całemu światu – mówi senator Grzegorz Bierecki, inicjator powstania filmu „Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej”.
Z niezwykłym dziełem przypominającym męczeństwo unitów z Pratulina będzie można zapoznać się podczas bezpłatnych pokazów na terenie całego Południowego Podlasia.
„Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej” to film opowiadający o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku cierpiały na terenie dzisiejszego Południowego Podlasia męki ze strony caratu. W 1996 roku trzynastu unitów zamordowanych w czasie masakry w Pratulinie zostało uznanych błogosławionymi przez papieża Jana Pawła II. Tym samym stali się symbolem doświadczeń całej lokalnej społeczności.
Po zniknięciu Polski z mapy Europy, carska polityka zmierzała do całkowitej likwidacji kościoła unickiego. Do największego natężenia prześladowań doszło po upadku powstania styczniowego. Podlascy unici byli głodzeni, okradani, bici, zamykani w więzieniach, wysyłani na Syberię i zabijani. Obecnie kościół unicki jest, poza należącymi do niego Ukraińcami, na ziemiach polskich niemal nieobecny. Film to także opowieść o współczesnych mieszkańcach naszego regionu. Pratulin i okoliczne wsie to miejsce, w którym wciąż żywa jest pamięć o męczennikach, a ludzie żyją w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wartościami, do których zaliczają wiarę, szacunek do ziemi i ciężką pracę.
Najbliższe otwarte pokazy filmu:
23 września, poniedziałek godz. 18.00 (msza) – Kodeń (Sanktuarium)
25 września, środa godz. 18.30 – Drelów (Sala weselna Handpol)
27 września, piątek godz. 17.00 (msza) – Leśna Podlaska (Sanktuarium)
28 września, sobota godz. 16.00 – Kodeń (Kino)
29 września, niedziela godz. 15:30 (msza) – Biała Podlaska (Kościół pw. NNMP ul. Brzeska)