Najnowsze wiadomości z kraju

Zorza polarna nad Polską. Co wywołało niezwykłe zjawisko?

Wczoraj w niemal całym kraju dało się zaobserwować zorzę polarną. Niecodzienne zjawisko wywołała niezwykle silna burza geomagnetyczna.

Zorza polarna była widziana wczoraj w niemal całym kraju, od wybrzeży Bałtyku po Zakopane. Do internetu trafiły setki zdjęć świateł na niebie. Widziano je także w wielu innych państwach na świecie.

 

Przyczyną tego zjawiska była tzw. burza geomagnetyczna. Tak nazywa się sytuację, w której w magnetosferę ziemi uderza silny podmuch wiatru słonecznego. Zwykle powodują ją koronalne wyrzuty masy. W piątek Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdziło, że w stronę ziemi leci ich aż pięć.

Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (SPWC) twierdzi, że zaobserwowano aż siedem wyrzutów. Będąca ich efektem burza była najsilniejszą z zaobserwowanych w XXI wieku. Osiągnęła piąty stopień na ich pięciostopniowej skali. Zdaniem ekspertów tej organizacji zwiększona aktywność słońca potrwa do końca weekendu, możliwe są w tym czasie kolejne burze.

Burze geomagnetyczne powodują nie tylko zorze polarne. Mogą być również niebezpieczne dla satelitów, a także dla komunikacji na ziemi i linii przesyłowych prądu. Podczas wczorajszej doszło gdzieniegdzie do zakłóceń sygnału GPS.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News, Fox News Autor: WM
Fot. PAP/Grzegorz Momot

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij