Najnowsze wiadomości z kraju

„Zniknij bez śladu”. Internetowe wyzwanie nakłania dzieci do ucieczki z domu

Oprócz swoich ogromnych możliwości, internet niesie ze sobą także wiele niebezpieczeństw. Niektóre skierowane są w najmłodszych, tak jak Tiktokowe wyzwanie „Zniknij bez śladu”. Jak łatwo można się domyślić, głównym jego założeniem jest ucieczka z domu. Przed podobnymi zagrożeniami, które czyhają na młodzież w sieci przestrzega psycholog dziecięcy.

„Zniknij bez śladu” – uczestnicy TikTokowego wyzwania mają uciec z domu na 48 godzin. Liczy się tu spektakularność ucieczki. Im większa, tym więcej punktów użytkownik może zdobyć.

Psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska, ostrzega, że choć dla dorosłych takie wyzwanie może wyglądać jak „idiotyzm”, w przypadku młodzieży jest zupełnie inaczej.

Dziecko ma przecież inny poziom wiedzy, nie cechuje się dużym krytycyzmem, za to ma w sobie pokłady buntu i neguje rzeczy mówione przez dorosłych. Rodzic może jedynie uprzedzać nieszczęście i rozmawiać ze swoją pociechą – podkreśla dr Piotrowska.

Według specjalistki mimo zagrożeń, dzieci nie powinny być wykluczane przez rodziców ze świata cyfrowego. Może to prowadzić do utrudnionego funkcjonowania wśród rówieśników.

Wychowujmy dzieci od najwcześniejszych lat tak, aby zdobywały jak największą wiedzę na temat tego, z czym mają do czynienia. Pytajmy też o pewne sprawy w trakcie codziennych czynności – np. w stylu „12-latek uciekł z domu, bo myślał że rozmawiał z rówieśnikami”. Takie wątki trzeba poruszać wieleset razy, ale to musi wychodzić naturalnie – apeluje psycholog.

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych wymienia najczęstsze przyczyny ucieczek małoletnich. Wskazuje na brak bliskości i akceptacji, próbę poradzenia sobie z presją, złe traktowanie, problemy w szkole, nieakceptowalny związek oraz kłótnie i konflikty w domu.

Z kolei fundacja ITAKA wskazuje w swoim raporcie, że częściej na ucieczkę z domu decydują się dziewczynki. Według dr Piotrowskiej jest to związane z wcześniejszą fazą dojrzewania. Wyjaśnia, że budzą się w nich potrzeby emocjonalne. Podkreśla, że choć wciąż są 11-latkami, marzą o głębokiej więzi, wymianie informacji. Specjalistka ostrzega, że właśnie wtedy dzieci są niezwykle podatne na działania oszustów i bandytów.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij