Najnowsze wiadomości z kraju

Znany pisarz jest załamany zachowaniem opozycji ws. reparacji. „Skrajne zeszmacenie”

Popularny pisarz Jacek Piekara odniósł się do kwestii niemieckich reparacji wojennych. Konkretniej skomentował  postawę polskiej opozycji w tej sprawie. Autor wielu książek nie krył oburzenia.

W ostatni czwartek 1 września, czyli w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia podkreślił, że z wyliczeń wynika, że reparacje wojenne powinny sięgać ponad sześciu bilionów złotych.

Stanowisko partii rządzącej nie podoba się opozycji. Krytycznie do pomysłu reparacji wojennych, które Niemcy mieliby wypłacić Polsce, odnoszą się m.in. politycy Platformy Obywatelskiej. Wśród części polityk oraz lewicowo-liberalnych dziennikarzy pojawiło się nawet określenie „szczucie na Niemcy”.

Oburzenia zachowaniem opozycyjnej strony sceny politycznej nie krył pisarz fantasy Jacek Piekara. Swoje zdanie na ten temat opublikował w mediach społecznościowych.

„Gdyby powiedzieć politykowi z czasów Międzywojnia, że w czasie sporu Polska-Niemcy, opozycja w Polsce zawzięcie popiera Niemcy przeciwko własnemu krajowi, to nie chciałbym uwierzyć, że takie skrajne zeszmacenie jest w ogóle możliwe…” – stwierdził na Twitterze autor książek fantasy.

Dalej Piekara zauważą, że „w II Rzeczpospolitej patriotyzm był wspólny i dla rządzących i dla opozycji”. „W obecnej Polsce mamy patriotyczny rząd, ale wasalną, renegacką opozycję. Ot, takiego ratlerka, szczekającego zawsze na tych, których nie lubi niemiecki doberman. A doberman daje mu za to pojeść z michy” – dodaje nagradzany pisarz.

W kolejnym wpisie Piekara ocenia, że raport o ofiarach II wojny światowej „ma ogromne znaczenie jako cenny dokument oraz jako ważny element prowadzenia polityki historycznej”.

„Ale Jarosław Kaczyński tym raportem zawołał również: Folksdojcze, wystąp!. A oni zaczęli się przepychać, który pierwszy” – podsumowuje autor książek.

Jacek Piekara jest jednym z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych. Swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Labirynt” wydał w 1986 roku. Następnie opublikował kilkadziesiąt opowiadań i powieści. Na swoim literackim koncie ma m.in. jeszcze niezakończony cykl „Inkwizytorski”, książkę „Przenajświętsza Rzeczpospolita” czy dylogię „Charakternik”.

W 1990 roku Nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction został okrzyknięty autorem roku. Z kolei w 1989 roku był nominowany do Nagrody im. Janusza Andrzeja Zajdla.

Źródło: stefczyk.info/na podst.dorzeczy/Twitter Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij