Najnowsze wiadomości z kraju

Znamy numery list wyborczych. Z której listy wystartuje PiS, z której Koalicja Obywatelska?

We wtorek wylosowano numery list wyborczych ogólnopolskich komitetów wyborczych. Numer 1 przypadł KW PiS, 2 – KW Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, 3 – KKW Trzecia Droga Polska 2050-PSL, 4 – KKW Lewica, 5 – KKW KO, a nr 6 otrzymał KW Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy”.

W siedzibie PKW wylosowane zostały numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. W losowaniu wzięło udział 6 komitetów.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przypomniał, że – zgodnie z Kodeksem wyborczym – losowanie numerów list ogólnopolskich komitetów powinno odbyć się najpóźniej 25 dni przed wyborami. “Więc mieścimy się w terminie ustawowym” – dodał.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska wylosował nr 5; Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – nr 1; Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – nr 3; Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – nr 2; Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica – nr 4; Komitet Wyborczy Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy” – nr 6.

Numery list komitetów, które nie mają zasięgu ogólnopolskiego, będą losowane w kolejnych dniach lokalnie przez komisarzy wyborczych.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia.

Przewodniczący Marciniak zaznaczył, że uroczystość losowania numerów była częścią posiedzenia PKW. “To dzisiejsze posiedzenie jest o tyle historyczne, że członkowie PKW, którzy uczestniczą w dzisiejszym posiedzeniu, zostali powołani postanowieniem prezydenta RP z dnia 17 stycznia 2020 roku, a zostali wskazani przez Sejm uchwałą z dnia 20 grudnia 2019 r. (…). To jest nasze ostatnie posiedzenie w (tym) składzie, (…) bo od 14 marca, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, kadencja członków PKW wskazanych przez Sejm, z mocy samego prawa, wygasa” – zaznaczył Marciniak.

“Chciałem podziękować, miałem zaszczyt i przyjemność współpracować w tym składzie, w szczególnym czasie, również w czasie pandemii, w ostatnim też okresie w czasie wojny za granicą, na wschodzie” – dodał przewodniczący PKW.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzą: jeden sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz siedem osób wskazanych przez Sejm.

Kadencja sędziów NSA i TK w PKW trwa 9 lat. Z kolei mandat członków wybranych przez Sejm wygasa z mocy prawa po upływie 150 dni od dnia wyborów do Sejmu.

Na początku marca prezydent powołał siedmiu nowych członków PKW, których 21 grudnia ub.r. wskazał Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wyznaczył klub PiS, dwóch – klub KO, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica. W komisji zasiądą: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz. Ich kadencja rozpocznie się 14 marca.

W PKW zasiadają także: sędzia NSA Sylwester Marciniak (przewodniczący PKW) oraz sędzia TK Wojciech Sych (wiceprzewodniczący PKW).

Źródło: (PAP) Autor: Karol Kostrzewa
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij