Najnowsze wiadomości ze świata

Znaleziono wrak statku z czasów I WŚ. Odkrył go mężczyzna pływający skuterem wodnym

W rzece Neches w Teksasie znaleziono wrak łodzi, której wielkość porównano do futbolowego boiska. Okazało się, że mężczyzna pływając na skuterze wodnym natknął się na pozostałości jednostki zbudowanej w czasie I Wojny Światowej.

Portal Insider opisuje sprawę Billa Milnera, który pływając na skuterze wodnym na rzece Neches we wschodniej części Teksasu odnalazł wrak statku. Mężczyzna zobaczył, że tuż pod powierzchnią wody znajdują się szczątki łodzi. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznał, że początkowo nie był pewny tego co widzi, ale domyślał się, że była to duża jednostka.

Informacją o swoim odkryciu Milner podzielił się z lokalnym muzeum. Jego pracownicy zgłosili sprawę komisji historycznej Teksasu, zajmującej się ochroną zabytków.

Komisja ustaliła, że znalezisko mężczyzny to wrak drewnianego statku zbudowanego w czasie I Wojny Światowej dla rządowej instytucji Emergency Fleet Corporation. Celem jej działalności było wspieranie marynarki handlowej Stanów Zjednoczonych. W późniejszych latach część statków należących do wspomnianej firmy zostało opuszczonych na rzekach Neches i Sabine w Teksasie.

Lokalne Ice House Museum podkreśla, że „niesamowita” historia tych statków zaczęła się podczas I Wojny Światowej, gdy niemieckie łodzie podwodne zatapiały amerykańskie statki handlowe w Atlantyku.

Stworzyło to poważne obawy, że utrata statków handlowych poważenie zaburzy dostawy materiałów potrzebnych do produkcji wojennej oraz żywności i innych towarów – dodano. Wyjaśniono, że choć w nowoczesnych stoczniach budowano wówczas stalowe statki, to starsze mogły budować jednostki z drewna. Wykorzystywanie tego materiału było spowodowane także brakiem stali.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij