Najnowsze wiadomości z kraju

Znak drogowy jako dowód na ukrainizację polski. Wielka wpadka antyukraińskiej propagandy

Internet obiegło zdjęcie dwujęzycznego znaku drogowego, który miał stanowić dowód na rzekomą „ukrainizację” Polski. Chociaż fotografia tablicy z nazwą miejscowości w Małopolsce w dwóch językach jest prawdziwa, to fałszywe jest twierdzenie, że wskazuje ona na uprzywilejowanie Ukraińców w Polsce. W rzeczywistości drugi język w jakim zapisano miejscowość Gładyszów, jest językiem łemkowskim. 

Gdy w lutym Rosja zaatakowała Ukrainę, Polska natychmiast wyciągnęła pomocną dłoń w kierunku ofiar wojny. Wielu Polaków okazało i dalej okazuje wsparcie dla Ukraińców. Mimo solidarności ze wschodnimi sąsiadami, pojawiają się próby dezinformacji i szerzenia antyukraińskich nastrojów. Takie przypadki znaleźć można w przestrzeni internetowej.

To właśnie na portalu społecznościowym jeden z użytkowników opublikował fotografię znaku drogowego z nazwą miejscowości Gładyszów w województwie małopolskim. Na tablicy widnieje zapis w dwóch językach: Polskim i drugim zapisanym cyrylicą.

Po wpisie, którym opatrzono zdjęcie można wnioskować, że ma być to dowód na „ukrainizację” Polski.

„Jeśli Polacy nadal będą biernie przyglądać się działaniom nie rządu, tak zaczną wyglądać miejscowości, miasta i wioski. #StopUkrainizacjiPolski” – napisał internauta.

Na wpis zareagowali inni użytkownicy, którzy zauważyli, że nazwa miasta zapisana jest w języku polskim oraz łemkowskim, a nie ukraińskim. Inni podkreślili, że takie dwujęzyczne tablice znajdują się w okolicy od lat.

Tablicę w języku łemkowskim (język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich), znajdujące się w okolicach miejscowości Gładyszów faktycznie nie są niczym nowym i nadzwyczajnym. Powstały ze względu na liczebność Łemków mieszkających na terenie gminy Uście Gorlickie, którzy zostali wysiedleni w latach 1945-1947.

W 2005 roku Łemkowie zostali uznani w Polsce za mniejszość etniczną. Z kolei w 2012 roku przeprowadzono specjalne referendum, w którym mieszkańcy ośmiu wsi w gminie Uście Gorlickie zdecydowali, aby nazwy miejscowości były zapisywane w dwóch alfabetach. Wśród tych miejscowości był również Gładyszów.

W 2011 roku podczas Narodowego spisu powszechnego przynależność do mniejszości łemkowskiej zadeklarowało 9 461 obywateli polskich. Zdecydowana większość Łemków deklaruje, że nie ma związków z narodem ukraińskim.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia/Twitter/gov.pl Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

Polak zatrzymany w Chorwacji. Nagrywał telefonem nagie dzieci

0 0

Alarm bombowy w Paryżu! Konieczna była ewakuacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij