Najnowsze wiadomości z kraju

Zmienił nazwisko, bo ma zakaz wjazdu do państw Schengen, ale to nie pomogło

36-letni Ukrainiec zmienił nazwisko, aby pomimo sądowego zakazu, móc wjechać do państw Schengen. Chciał przechytrzyć strażników granicznych, ale go zdemaskowali – poinformował w piątek PAP rzecznik BiOSG por. Piotr Zakielarz.

Do zdemaskowania cudzoziemca doszło w czwartek podczas kontroli osób wjeżdżających do Polski przez przejście graniczne w Medyce.

„Funkcjonariusze SG nabrali podejrzeń, że 36-letni obywatel Ukrainy usiłuje wprowadzić ich w błąd. Szczegółowe sprawdzenia potwierdziły, że cudzoziemiec zmienił nazwisko, bo pod tym pierwotnym miał zakaz wjazdu do państw Schengen” –wyjawił por. Zakielarz.

Dodał, że okazało się, iż w 2022 roku Straż Graniczna zatrzymała tego obcokrajowca za posługiwanie się fałszywym prawem jazdy, czego konsekwencją prawną było m.in. wpisanie jego danych do wykazu osób niepożądanych w Schengen do końca 2024 roku.

„Wymyślił więc rozwiązanie – zmianę danych osobowych, ale został zdemaskowany” – zaznaczył rzecznik BiOSG.

Cudzoziemiec usłyszał zarzut próby nielegalnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu, do czego się przyznał.

„Wyjaśnił mundurowym, że miał świadomość ryzyka, jakie podejmuje. Ostatecznie otrzymał odmowę wjazdu, a zgromadzony materiał trafi do sądu, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie” – zaznaczył por. Zakielarz.

Źródło: PAP Autor: Agnieszka Pipała
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij