Najnowsze wiadomości ze świata

Zmarła projektantka, która stworzyła minispódniczki

Brytyjska projektantka mody Mary Quant, uznawana za jedną z najbardziej znaczących postaci mody lat 60. XX wieku, zmarła w czwartek rano w wieku 93 lat – poinformowała jej rodzina.

Quant uważana jest za twórczynię minispódniczek, i choć nie ma jednoznacznych dowodów, że ona je wymyśliła jako pierwsza, stały się one znakiem rozpoznawczym jej stylu i jednym z symboli definiujących “swingujące lata 60.” w Wielkiej Brytanii. Doceniana jest też za to, że dzięki jej eleganckim, opływowym i pełnym życia projektom moda stała się dostępna dla szerokich rzesz ludzi.

Jak napisała w wydanym oświadczeniu rodzina, Quant “była jedną z najbardziej cenionych na świecie projektantek mody XX wieku i wybitną innowatorką +swingujących lat 60.+. Swój pierwszy sklep Bazaar na King’s Road otworzyła w 1955 roku, a jej dalekowzroczne i kreatywne talenty szybko wniosły wyjątkowy wkład w brytyjską modę”.

“Nie sposób przecenić wkładu Quant w modę. Reprezentowała radosną wolność mody lat 60. i stworzyła nowy wzór do naśladowania dla młodych kobiet. Dzisiejsza moda zawdzięcza tak wiele jej przełomowej wizji” – oświadczyło londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta, w którym w 2019 r. prezentowana była wystawa poświęcona projektom Quant.

Urodzona w 1930 r. w południowo-wschodnim Londynie Quant była córką dwojga walijskich nauczycieli. W latach 50. uzyskała dyplom z edukacji artystycznej w Goldsmiths College, gdzie poznała swojego męża Alexandra Plunketa Greene’a, który później pomógł stworzyć jej markę. Założony w 1955 r. Bazaar był wówczas jednym z niewielu sklepów w Londynie, który oferował radykalnie inne podejście do zakupów – z głośną muzyką, darmowymi napojami i późnymi godzinami otwarcia.

“To dziewczyny z King’s Road wynalazły minispódniczki. Robiłam ubrania, które pozwalały biegać i tańczyć, a my robiliśmy je w takiej długości, jakiej życzyły sobie klientki. Nosiłam krótkie, a klientki mówiły +krócej, krócej+” – wspominała w 2014 r.

Źródło: PAP Autor: Z Londynu Bartłomiej Niedziński
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij