Rozrywka

Zmarł wynalazca karaoke

W wieku 100 lat zmarł Shigeichi Negishi, jeden z wynalazców karaoke. Nigdy nie opatentował swojego wynalazku.

Negishi urodził się w 1923 roku. Założył firmę, która produkowała radia samochodowe. Często słuchał popularnych w Japonii audycji radiowych, podczas których puszczano melodie popularnych piosenek, do których można było śpiewać. Pewnego dnia postanowił podpiąć jeden z zestawów audio, który produkowała jego firma, do mikrofonu, aby słyszeć w głośniku swój głos.

Zatrudniany przez niego inżynier powiedział mu, że nie będzie to trudne, i szybko zbudował prototyp. Negishi przetestował go śpiewając popularną piosenkę Mujo no Yume z 1930 roku. Od razu wiedział, że wymyślił coś niezwykłego. Nazwał swój wynalazek „Sparko Box” i zaczął go sprzedawać, głównie barom i restauracjom. Do urządzenia dołączał karty z tekstami piosenek. Udało mu się sprzedać ich ok. 8 tys.

Negishi nie był jedynym wynalazcą karaoke. W mniej więcej tym samym czasie, w 1971 roku, inny japoński wynalazca, Daisuke Inoue, wprowadził na rynek własne urządzenie, również oparte o radio samochodowe. Obydwaj zdecydowali, że nie opatentują swoich wynalazków. Sprawiło to, że wiele innych firm również zaczęło produkować takie maszyny, a one same błyskawicznie zaczęły zdobywać popularność. Dzisiaj w Japonii jest ok. 8 tys. klubów karaoke i ok. 131,500 barów karaoke. Tamtejszy rynek karaoke jest wart 2,6 miliarda dolarów. Z Japonii maszyny karaoke przeszły na inne państwa Azji, a później zdobyły popularność na całym świecie.

Negishi zmarł w styczniu z przyczyn naturalnych, ale jego zgon ujawniono dopiero teraz. Miał 100 lat.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij