Najnowsze wiadomości ze świata

Zmarł wybitny czeski pisarz Milan Kundera. Miał 94 lata

W środę w wieku 94 lat zmarł wybitny czeski pisarz Milan Kundera, znany m.in. jako autor powieści “Nieznośna lekkość bytu” – poinformowała agencja Reutera za publiczną czeską telewizją.

Kundera debiutował w 1953 roku zbiorem wierszy “Człowiek rozprzestrzenia ogród”, utrzymanym w obowiązującej wówczas konwencji realizmu socjalistycznego. Później zwrócił się ku prozie. Miejsce wśród najwybitniejszych czeskich pisarzy zapewniła mu powieść “Żart” (1967), w której rozliczał się z czechosłowackim stalinizmem i – jak wielu twierdzi – z własnymi “błędami i wypaczeniami”.

Kundera od 1975 roku mieszkał we Francji i publikował wyłącznie po francusku. Osobiste doświadczenia pisarza z komunistycznym totalitaryzmem i stłumieniem w 1968 roku Praskiej Wiosny znalazły odzwierciedlenie w dwóch emigracyjnych powieściach – “Księdze śmiechu i zapomnienia” oraz “Nieznośnej lekkości bytu” (1984). Drugie z tych dzieł przyniosło Kunderze światową sławę.

W 2019 roku literatowi przywrócono czeskie obywatelstwo, odebrane mu 40 lat wcześniej przez władze komunistycznej Czechosłowacji.

Źródło: (PAP) Autor: szm/ tebe/
Fot. Elisa Cabot - Flickr Milan Kundera en 1980/CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij