Najnowsze wiadomości z kraju

Zmarł Stefan Michnik. Osobliwy nekrolog naczelnego Wyborczej: “Mój brat wiele wycierpiał z mojego powodu…”

Na stronie Gazety Wyborczej w dziale nekrologów pojawiła się informacja o śmierci Stefana Michnika. Na pożegnanie brata zdecydował się redaktor naczelny gazety – Adam Michnik.

-Dnia 27 lipca 2021 roku w Gettysburgu zmarł mój Brat. Stefan Michnik. Kasi i wszystkim Bliskim składam serdeczne wyrazy współczucia. Mój Brat wiele wycierpiał z mojego powodu, choć nie z mojej winy. Żegnam Cię Stefanie. Adam Michnik – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Urodzony w 1929 roku Stefan Michnik był sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w okresie stalinizmu. Mężczyzna przewodniczył składom sędziowskim w procesach przeciwko żołnierzom podziemia niepodległościowego, w których wydawał wyroki skazujące niezłomnych na śmierć lub w najlepszym wypadku na długoletnie więzienia.

Stefan Michnik podczas swojej pracy miał się kierować przesłankami ideologicznymi, w dodatku działając  w strukturach totalitarnego państwa, wspierając ówczesny terror wobec społeczności polskiej. Przeciwko mężczyźnie toczyło się śledztwo IPN, a w październiku 2019 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania brata Adama Michnika. Do jego realizacji jednak nie doszło, gdyż zgody na wydanie mężczyzny nie wyraził sąd w Goeteburgu, uznając, iż “czyny zarzucane Stefanowi Michnikowi uległy przedawnieniu”, a także z powodu faktu, iż posiadał on obywatelstwo szwedzkie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Salon24 Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij