Najnowsze wiadomości ze świata

Zmarł mężczyzna, który zaraził się ptasią grypą

W Meksyku zmarł mężczyzna, który zaraził się wariantem H5N2 ptasiej grypy. Był to pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia się tym wariantem przez człowieka.

O zgonie pacjenta poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jego tożsamość nie została ujawniona, ale wiadomo, że mieszkał w środkowym Meksyku. Nie miał większych kontaktów z drobiem.
Zmarły pacjent był pierwszym potwierdzonym laboratoryjnie przypadkiem zarażenia H5N2, ale WHO uważa, że takich przypadków mogło być więcej. Ten wariant dotychczas nie budził większego zainteresowania.

Trwającą obecnie w Ameryce Północnej epidemię ptasiej grypy spowodował wariant H5N1. W jej trakcie odnotowano trzy przypadki zarażenia człowieka, ale wszyscy chorzy przeżyli. W wypadku pacjenta z Meksyku wiadomo, że miał też inne schorzenia, ale na razie nie ujawniono ich natury. Jego rodzina poinformowała WHO, że z powodu stanu zdrowia spędził trzy tygodnie w łóżku zanim objawy ptasiej grypy uległy zaostrzeniu.

Naukowcy uspokajają, że ryzyko dla szerszej populacji nadal jest minimalne. Nie ma na razie żadnych dowodów na to, że H5N2 można się zarazić od innego chorego. Niepokoi ich jednak fakt, że chory z Meksyku nie miał żadnych kontaktów z drobiem. Katrine Wallace, epidemiolog z Uniwersytetu Illinois przyznała, że to niepokojące i powinno być dokładniej zbadane.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Japan Times Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij