Najnowsze wiadomości z kraju

Zmarł jeden z poszkodowanych w wybuchu gazu w Tychach

Zmarł mężczyzna najciężej poszkodowany w wybuchu gazu w Poniedziałek Wielkanocny w Tychach – poinformowali PAP we wtorek przedstawiciele Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, gdzie pacjent był leczony.

Młody mężczyzna, którego siła wybuchu wyrzuciła z mieszkania na zewnątrz budynku, był w bardzo ciężkim stanie. Najpierw trafił śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po zaopatrzeniu na oddziale ratunkowym GCM, trafił do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Jak przekazał PAP zastępca dyrektora CLO ds. medycznych Przemysław Strzelec, mężczyzna zmarł we wtorek rano.

„Stan pacjenta był bardzo ciężki – miał oparzone ponad 90 proc. powierzchni ciała i rozległe urazy wielonarządowe. Mimo podjętego leczenia niestety nie udało się uratować jego życia” – zaznaczył wicedyrektor.

Do silnego wybuchu, najprawdopodobniej gazu, doszło w Poniedziałek Wielkanocny około godz. 9.30 w siedmiokondygnacyjnym bloku z pięcioma klatkami schodowymi przy tyskiej ul. Darwina. Wybuch nastąpił w lokalu na parterze klatki schodowej nr 4. Wezwani strażacy ewakuowali stamtąd ponad 20 osób. Mieszkania czasowo opuszczali też lokatorzy sąsiednich klatek.

Do GCM w Katowicach-Ochojcu karetką przewieziona została też młoda kobieta z urazem ortopedycznym. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach po wybuchu badani byli ośmioletni chłopiec i czteroletnia dziewczynka – ich stan ogólny był dobry. Pozostali troje poszkodowani – z lżejszymi obrażeniami – byli badani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach (szpital Megrez).

Tyska prokuratura prowadzi po wybuchu śledztwo pod kątem sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Po zdarzeniu do swoich mieszkań nie mogli wrócić lokatorzy 49 mieszkań z klatki nr 4. Po wybuchu w mieszkaniu na parterze zniszczony został strop – zniszczonych jest też wiele okien i drzwi. Odcięte są media – poza gazem w klatce nie ma prądu i wody. Powoduje to, że do czasu przeprowadzenia remontów – na podstawie decyzji i wskazań nadzoru budowlanego – mieszkanie tam jest niemożliwe.

Rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok przekazała PAP we wtorek, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wyłączył bezterminowo z użytkowania wszystkie lokale w klatce nr 4, a także przesłał – w poniedziałek – szczegółowe wytyczne związane m.in. z podparciem zniszczonego stropu nad lokalem, gdzie nastąpił wybuch czy z zabezpieczeniem uszkodzeń.

Niezależnie od tego w poniedziałek administrator budynku zgłosił miastu zestawienie wykonanych zabezpieczeń. Chodzi m.in. o drzwi wejściowe, drzwi do lokali, wind i instalacji. Miasto od ubiegłego tygodnia zapewnia mieszkańcom z klatki nr 4 lokale zastępcze. Wpłynęło 41 wniosków, 35 decyzji już podjęto.

Tyski samorząd deklaruje bieżący kontakt z wszystkimi poszkodowanymi, przygotowuje też spotkanie informacyjno-konsultacyjne. Miasto uruchomiło konto (nr 66 1240 2975 1111 0011 3700 6653), aby skoordynować działania pomocowe dla poszkodowanych. Zbiórkę w tyskich kościołach koordynuje z kolei proboszcz miejscowej parafii św. Krzysztofa.

Wybuch z 1 kwietnia był głośny i odczuwalny w Tychach i w okolicach. Według relacji tyskich samorządowców w budynku spowodował m.in. zniszczenie okien do czwartego piętra. Zniszczona została też zewnętrzna ściana na parterze, gdzie nastąpił wybuch. Elementy konstrukcyjne i wyposażenie mieszkań rozrzucone były na kilkadziesiąt metrów.

Ulica Darwina w Tychach jest na osiedlu D we wschodniej części tamtejszego śródmieścia. Osiedle D było budowane w latach 1960-1973. Blok, w którym doszło do wybuchu, stoi naprzeciwko tyskiego urzędu miasta, oddziela je al. Niepodległości.

Źródło: PAP Autor: Mateusz Babak
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij