Najnowsze wiadomości z kraju

Złota passa polskiej miejscowości. Podczas remontu rynku odnaleziono kolejny skarb

Bruk drewniany odnaleziono podczas prac drogowych prowadzonych w Łeknie (Wielkopolskie) – poinformowało Towarzystwo Miłośników Łekna. Według wstępnych szacunków znalezisko może pochodzić z XV wieku.

Towarzystwo Miłośników Łekna poinformowało, że na drewniany bruk natrafiono w ostatnich dniach na miejscowym rynku podczas prac związanych z wymianą nawierzchni.”Prace odkrywczo-zabezpieczające prowadzi grupa studentów pod kierunkiem dr. Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Widok drewnianej drogi zapiera dech w piersi. Rok dla Łekna wydaje się być wyjątkowy; remont starówki był przyczyną znalezienia w ogrodzie przy ulicy złotej monety z czasów jagiellońskich” – podała organizacja w swoich mediach społecznościowych.

W Łeknie realizowany jest projekt pn. “Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno”.

Pierwotnie Łekno było grodem książęcym, wzmiankowanym w 1136 r. w bulli papieża Innocentego II, dla kościoła gnieźnieńskiego jako kasztelania. Drugą wzmiankę zawiera dokument fundacyjny dla klasztoru cystersów z 1153 r. Było to najstarsze opactwo cystersów w Wielkopolsce.

Źródło: PAP Autor: Rafał Pogrzebny
Fot. Facebook/Towarzystwo Miłośników Łekna

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij