Najnowsze wiadomości z kraju

Zlikwidują 800 Plus? Zastanawiające słowa Ryszarda Petru

Zlikwidują 800 Plus? Poseł elekt Trzeciej Drogi Ryszard Petru zasugerował, że ten program zostanie ograniczony, by znaleźć pieniądze dla nauczycieli.

Petru, który wrócił do Sejmu po czterech latach nieobecności, gościł w programie Roberta Mazurka. Dziennikarz spytał go o to, czy chce zostać ministrem w potencjalnym rządzie opozycji. Petru odparł, że chce się w nim zajmować gospodarką. „W tym momencie dopiero rozpoczynają się rozmowy między koalicjantami i nie ma sensu spekulować, kto obejmie jaką tekę. Uważam, że w gospodarce jest strasznie dużo do posprzątania. To gospodarka w istotny sposób doprowadziła do porażki PiS-u” – powiedział.

Chce zająć się budżetem i podatkami

Petru stwierdził, że nowy rząd powinien w pierwszej kolejności zająć się nowym budżetem, który jego zdaniem jest „nierealny, ma olbrzymi deficyt, mamy całą masę pieniędzy poza budżetem państwa, mamy chaos”. Uważa też, że powinien uprościć podatki. Twierdzi, że „Polskę można zorganizować lepiej za te same pieniądze”, ale ważne jest wybranie odpowiednich członków rządu. „Odłóżmy etykiety partyjne, to muszą być ludzie, którzy znają się na rzeczy. To wymaga bardzo głębokich reform, szczególnie w zakresie finansów” – postuluje.

Wielu komentatorów zauważa, że koalicja KO, TD i Lewicy będzie trudna, bo obietnice wyborcze tych partii często są sprzeczne ze sobą. “To będzie rząd koalicyjny, trzeba znaleźć kompromis pomiędzy obietnicami poszczególnych partii. Kluczem do tego będzie bilans otwarcia, w jakiej sytuacji przejmujemy gospodarkę po PiS-ie” – powiedział Petru. Odpowiadając na pytanie o obietnicę Kosiniaka-Kamysza, który obiecał m.in. darmowe akademiki, stwierdził, że „jako przedstawiciel Trzeciej Drogi” nie wycofa się z żadnego jej postulatu.

Zlikwidują 800 Plus?

Mazurek zapytał Petru także o obietnicę podwyżek dla nauczycieli. KO obiecała, że każdy dostanie podwyżkę o co najmniej 30%, nie mniej niż 500 złotch brutto. Petru powiedział, że „sprawa jest bardzo prosta, żeby komuś dać dużo więcej, trzeba szukać oszczędności”. Dodał, że pewne oszczędności są oczywiste, jak chociażby „dotacje do telewizji publicznej, analiza projektu CPK”. Stwierdził jednak także, że „w krótkim czasie mamy ważniejsze priorytety”, a finanse publiczne „mogą ograniczyć możliwość realizacji niektórych obietnic w krótkim czasie”.

Wiele osób martwi się, że przedstawiciele opozycji, po objęciu władzy, zlikwidują 800 Plus, który jest jednym z najważniejszych programów PiSu. Petru nie przyznał, że chcą to zrobić. Zauważył jednak, że mogliby znaleźć w nim duże oszczędności. Jednym ze sposobów na to może być, jego zdaniem, wprowadzenie kryterium dochodu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. RMF FM Autor: WM
Fot. PAP/Rafał Guz

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij