Najnowsze wiadomości ze świata

Zima bije kolejne rekordy. Takich pomiarów w historii jeszcze nie było

W Oslo w nocy z piątku na sobotę termometry wskazały minus 31,1 stopnia Celsjusza. Jest to najniższa temperatura, jaką odnotowano w stolicy Norwegii w całej historii pomiarów – podał norweski Instytut Meteorologiczny.

Rekord nie padł jednak w centrum miasta, gdzie temperatura spadła do minus 23 stopnie Celsjusza, ale w lesie na północy gminy w Bjornholt, nieopodal słynnej skoczni narciarskiej Holmenkollen.

Według meteorologów tak dużą różnicę temperatur w ramach gminy Oslo można tłumaczyć warunkami geograficznymi. Centrum Oslo ma gęstą zabudowę oraz leży przy fiordzie. Bjornholt położone jest w górach.

W związku z siarczystym mrozem zarządca dworca centralnego w Oslo otworzył halę dla bezdomnych. Niskie temperatury doprowadziły do przerw w dostawie prądu dla 2,3 tys. mieszkańców Romerike, w pobliżu lotniska Gardermoen.

Poprzedni rekord zimna w Oslo padł w 2011 roku, odnotowano wówczas minus 28,8 stopnia Celsjusza.

Skandynawia od kilku dni boryka się z atakiem zimy, niskimi temperaturami na północy oraz śnieżycami i silnym wiatrem w południowej części regionu. W czwartek w północnej Szwecji w miejscowości Naimakka w gminie Kiruna, odnotowano w czwartek rekordowo niską temperaturę – minus 43,8 stopnia Celsjusza.

Źródło: PAP Autor: zys/ fit/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Utknęli na bezludnej wyspie. Uratowały ich liście palmy

0 0

Do ziemi zbliżają się dwie duże asteroidy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij