Najnowsze wiadomości ze świata

Żenująca wpadka Putina. Nie zauważył Ukrainy na historycznej mapie

Kreml opublikował nagranie, na którym Putin, oglądając zabytkową francuską mapę, twierdzi, że nie ma na niej Ukrainy. Problem w tym, że była.

Putin przed wojną wielokrotnie twierdził, że Ukraina nie istniała jako niepodległe państwo i została stworzona dopiero przez ZSRR. Kilka dni temu spotkał się z przewodniczącym sądu konstytucyjnego Walerym Zorkinem. Sędzia przyniósł na to spotkanie mapę, którą narysował w XVII wieku francuski kartograf Hubert Jaillot.

Kreml opublikował nagranie z tego spotkania. „Władimirze Władimirowiczu, dlaczego przyniosłem tę mapę? – spytał go Zorkin – „Nie ma na niej Ukrainy”. „Oczywiście” – odparł Putin. „Sowiecki rząd stworzył sowiecką Ukrainę. Wszyscy o tym wiedzą. Do tego momentu nie było żadnej Ukrainy w historii ludzkości” – dodał rosyjski zbrodniarz.

Problem w tym, że – jak zauważyli internauci – mapa Jaillota jak najbardziej zawiera w sobie Ukrainę. W pobliżu Dniepru znalazł się na niej napis „Vkraine ou Pays des Cosaques” (fr. Ukraina, kraj Kozaków). Doradca prezydenta Zełenskiego Anton Gerashczenko zauważył też, że na tej mapie Krym należy do Tatarów Krymskich, którzy zostali poddani przez Rosję ludobójstwu i przesiedleniom.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Yahoo News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij