Najnowsze wiadomości ze świata

Zegarek ostatniego cesarza Chin trafi na aukcję. Eksperci spodziewają się rekordowej ceny

Wkrótce na aukcji w Hongkongu zostanie wystawiony zegarek należący do Puyi, ostatniego cesarza Chin. Eksperci spodziewają się, że osiągnie rekordową cenę.

Aisin-Gioro Puyi urodził się w 1906 roku. Dwa lata później został jedenastym cesarzem Chin z dynasti Qing. Spędził na tronie zaledwie cztery lata, w 1912 rewolucja Xinhai obaliła w Chinach monarchię i zmusiła go do abdykacji. W 1917 objął go ponownie, ale tym razem jego rządy potrwały zaledwie 12 dni. W 1924 roku nakazano mu opuszczenie Zakazanego Miasta. W tym samym czasie zaczął kolaborację z Japończykami.

W 1931 roku Japończycy dokonali inwazji na Mandżurię, a rok później utworzyli tam marionetkowe państwo Mandżukuo. Puyi został jego władcą, a rok później, po raz trzeci w życiu, cesarzem. W tej roli grzecznie podpisywał wszystkie dekrety, które podsuwali mu Japończycy, nawet jeśli nie leżały w interesie jego poddanych. Zasłynął też wyjątkowym okrucieństwem wobec własnych sług i ogromną ilością kochanek i kochanków. Po porażce Japonii w II Wojnie Światowej wpadł w ręce Rosjan i został zesłany na Syberię. Rosjanie nie chcieli poddać go ekstradycji, ale zmienili zdanie, gdy w wojnie domowej zwyciężyli komuniści.

Puyi wrócił do Chin w 1950 roku. Był przekonany, że zostanie poddany egzekucji, ale komuniści mieli wobec niego inne plany. Skazany na 10 lat więzienia za zbrodnie wojenne, trafił do więzienia w Liaoning. Po raz pierwszy w życiu nie miał do dyspozycji sług i musiał nauczyć się wykonywać samodzielnie takie czynności, jak np. wiązanie butów. Był prześladowany przez innych więźniów, ale strażnicy dbali, żeby nic mu się nie stało. Po odsiedzeniu wyroku stał się zwykłym obywatelem, pracował jako zamiatacz ulic. Zaczął też gorąco chwalić komunizm, za zgodą Mao napisał nawet swoją autobiografię, w której opisał swoją przemianę z cesarza w komunistę. Chińska propaganda wykorzystywała popularność tej książki na zachodzie do kłamstw o tym, jak wygląda życie w komunistycznych Chinach, a Puyi im w tym pomagał, spotykając się z zachodnimi dziennikarzami i dyplomatami. Zmarł w 1067 roku, w wieku 61 lat, z powodu raka nerek i choroby serca.

Dom aukcyjny Phillips wkrótce wystawi na sprzedaż jego zegarek na aukcji w Hongkongu. To model Patek Phillipe Reference 96 Quantieme Lune. Został wykonany 86 lat temu z platyny, jego wskazówki wyprodukowano z różowego złota, a na cyferblacie umieszczono mechanizm pokazujący fazę księżyca.

Właściciele domu aukcyjnego spodziewają się, że osiągnie rekordową cenę ponad 3 milionów dolarów. Powodem jest nie tylko to, że ten model jest niezwykle rzadki – do dzisiejszych czasów przetrwało tylko 8 sztuk – ale także to, do kogo należał, i jaka historia się z nim wiąże. Dom aukcyjny przeprowadził trwające trzy lata międzynarodowe śledztwo, które potwierdziło, że Puyi nosił go na co dzień gdy był cesarzem Mandżukuo, chociaż nie udało się ustalić, gdzie i kiedy go nabył. Zabrał go ze sobą na Syberię, gdzie dał go w prezencie Gieorgijowi Permjakowi, który uczył go języka rosyjskiego i służył jako jego tłumacz. Permjakow posiadał go do swojej śmierci w 2005 roku, a jego spadkobiercy zdecydowali się go sprzedać w 2019 roku.

Oprócz tego zegarka na aukcji zostaną wystawione inne pamiątki po ostatnim cesarzu Chin, m.in. należące do niego akwarele namalowane przez jego szwagra czy czerwony wachlarz, na którym napisał wiersz i również dał go w prezencie swojemu tłumaczowi.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij