Zdemontowano pomnik Roosevelta bo lewica uznała, że jest rasistowski Najnowsze wiadomości ze świata

Zdemontowano pomnik Roosevelta bo lewica uznała, że jest rasistowski

W środku nocy z Nowego Jorku usunięto słynny pomnik konny prezydenta Theodore’a Roosevelta. Lewica uznała bowiem, że jest on rasistowski.

Pomnik Roosevelta przedstawiał 26go prezydenta USA jadącego konno, a po bokach towarzyszyli mu idący pieszo Murzyn i Indianin. Ustawiono go w 1940 roku przy wejściu do nowojorskiego Muzeum Historii Naturalnej. Wybór tego miejsca był nieprzypadkowy – Roosevelt był blisko związany z Nowym Jorkiem i był gubernatorem tego stanu zanim został wice- i prezydentem USA. Jego ojciec był jednym z założycieli tego muzeum, a sam Roosevelt był wielkim zwolennikiem ochrony przyrody. Przekazał muzeum w prezencie także wiele eksponatów, głównie wypchanych zwierząt które upolował.

Pomnik Roosevelta był jedną ze słynniejszych rzeźb przedstawiających prezydentów USA, ale nie budził zbyt wielkich kontrowersji. Zmieniło się to dopiero po śmierci kryminalisty George’a Floyda, po której przez USA przetoczyła się fala rozliczeń z „rasizmem”. Lewica uznała, że ten pomnik jest rasistowski – głównie dlatego, że Roosevelt jedzie na nim konno, a Murzyn i Indianin idą pieszo, co ich zdaniem sugeruje, że jest od nich lepszy.

Historycy od początku twierdzili, że te oskarżenia są absurdalne i nic w życiorysie Roosevelta nie wskazuje na jego rzekomy rasizm. Zauważali na przykład, że Roosevelt jako pierwszy prezydent w historii USA zaprosił Murzyna – słynnego pisarza Bookera Washingtona – na oficjalny obiad w Białym Domu, pomimo kłopotów politycznych jakie to wywołało. Mimo tego władze Nowego Jorku zdecydowały, że jego posąg zostanie usunięty.

Jak donosi NYPost posąg został przez robotników zdemontowany w środku nocy i obecnie przed muzeum stoi tylko jego cokół. Cała operacja kosztowała dwa miliony dolarów i zapłaciło za nią wspólnie miasto i muzeum. Posąg trafi teraz do Medory w Północnej Dakocie, gdzie znajduje się biblioteka prezydencka Roosevelta.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Ingfbruno, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij