Najnowsze wiadomości z kraju

Zdalne nauczanie na niektórych uczelniach przedłużone do końca czerwca? Tak przewiduje projekt ministra obrony

Do końca czerwca uczelnie wojskowe będą prowadziły nauczanie w trybie zdalnym – przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony opublikowany w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

Projekt jest nowelizacją rozporządzenia szefa MON z października ub. r. o czasowym ograniczeniu funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez ministra obrony narodowej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii COVID-19.

Konieczność nowelizacji resort obrony uzasadnia “utrzymywaniem się nadzwyczajnych okoliczności zagrażających życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej”.

“Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania, a przede wszystkim utrzymujący się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii, celem minimalizacji ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 członków wspólnoty uczelni wojskowej, konieczne jest kontynuowanie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się tego wirusa, w tym wyeliminowanie konieczności udziału studentów, doktorantów i żołnierzy czynnej służby wojskowej w zajęciach organizowanych przez uczelnie wojskowe” – napisano w uzasadnieniu.

Proponowana regulacja ma wejść w życie 30 kwietnia.

Zgodnie z nowelizowanym ubiegłorocznym rozporządzeniem zawieszenie kształcenia stacjonarnego nie dotyczy zaliczeń i egzaminów kończących zajęcia ani egzaminów dyplomowych, jeżeli przy przeprowadzaniu ich w trybie zdalnym nie można zapewnić kontroli przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się oraz ich rejestracji.

Zawieszone nie będą szkolenia i praktyki realizowane w ramach programów studiów oraz programów innych form kształcenia kandydatów na oficerów, a także zajęcia, ćwiczenia, laboratoria oraz praktyczne zajęcia ogólnowojskowe i specjalistyczne, jeżeli ich przeprowadzenie nie jest możliwe do realizacji przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość.

Nie zostaną też zawieszone seminaria dyplomowe, jeżeli nie da się ich przeprowadzić z na odległość; podobnie studia podyplomowe, kursy i szkolenia specjalistyczne prowadzone w ramach doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami sił zbrojnych.

Zgodnie z rozporządzaniem rektor-komendant uczelni wojskowej nadzorowanej przez MON określa warunki prowadzenia zajęć stacjonarnych i korzystania z infrastruktury uczelni, tak aby zapewnić bezpieczeństwo osób biorących udział w zajęciach.

Źródło: (PAP) brw/ mok/ Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij