Najnowsze wiadomości z kraju

Zbigniew Ziobro o postanowieniu TK: ważny fakt wobec próby stworzenia anarchii prawnej

– To ważny fakt wobec próby stworzenia pewnego chaosu i galimatiasu, czy anarchii prawnej w polskim sądownictwie – powiedział szef MS Zbigniew Ziobro o opublikowanym w środę postanowieniu TK. Jak dodał, postanowienie TK wiąże wszystkie polskie sądy.

Ziobro podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu poza środowym postanowieniem TK wskazał także na poniedziałkową decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił wniosek o wyłączenie z rozprawy sędziego wyłonionego przez KRS w obecnym składzie.

“Te postanowienia chronią status sędziów wyłonionych przez KRS i powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i w świetle tych postanowień zupełnie inaczej należy odczytywać zapadłą w zeszły czwartek uchwałę Sądu Najwyższego” – ocenił minister.

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.

Zgodnie z opublikowanym w środę postanowieniem TK z wtorku do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania. Jednocześnie – w związku z wnioskiem marszałek Sejmu – TK wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez SN uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

“To ważny fakt wobec próby stworzenia pewnego chaosu i galimatiasu czy anarchii prawnej w polskim sądownictwie; wobec wyrażanych przez organy państwa i przedstawicieli instytucji państwa odmiennych opinii co do nowej sytuacji prawnej, która miałaby nastąpić, lub zdaniem innych wypowiadających się nie powodowała skutków prawnych” – ocenił Ziobro odnosząc się do postanowienia TK.

Jak mówił, nikt nie może mieć wątpliwości, że TK działa “w oparciu o obowiązujące w Polsce prawo”. “Jest to działanie wiążące, powszechnie obowiązujące, nie tylko wszystkie strony sporu, ale też i wszystkie sądy w naszym kraju. Ten fakt jest wart wyeksponowania i pragnąłbym zwrócić uwagę państwu na to (…), że do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przez Trybunał Konstytucyjny, ta uchwała trzech Izb SN nie może skutkować żadnymi konsekwencjami, to już bezpośrednio wynika z decyzji TK” – powiedział minister.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział z kolei, że “sposób działania części środowiska sędziowskiego prowadzi do tego, że mamy ryzyko destabilizacji systemu prawnego i widzimy kolejne kroki oraz próby zbudowania de facto alternatywnego systemu prawnego w Polsce”. “Dlatego nasz ustrój i konstytucja zabezpiecza nasze państwo przed tego typu próbami. Wniosek o spór kompetencyjny i dzisiejsze zabezpieczenie TK, to jest droga do tego, zanim kwestie sporne zostaną rozstrzygnięte przez TK” – wskazał.

“Postanowienie TK ma na celu uporządkowanie sytuacji w naszym sądownictwie, sytuacji chaosu i anarchii spowodowanej nielegalną uchwałą SN. Sąd Najwyższy postawił się ponad prawem, ale na szczęście dla naszych obywateli mamy Trybunał Konstytucyjny, strażnika konstytucji, strażnika prawa” – mówił zaś wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Natomiast również uczestnicząca w konferencji wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska wskazała, że “postanowienie TK ma charakter postanowienia zabezpieczającego, a instytucja zabezpieczenia jest znana prawu polskiemu”.

“To postanowienie ma charakter procesowy, co oznacza, że na czas trwania postępowania przed TK w sprawie sporu kompetencyjnego, Trybunał dokonał tymczasowego zabezpieczenia po to, aby umożliwić zakończenie procedury wywołanej wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu i po to, aby zniwelować ewentualne negatywne skutki uchwały SN na przyszłość. Postanowienie TK ma bardzo szeroki zakres, dotyczy nie tylko tej jednej uchwały, ale również wszelkich innych rozstrzygnięć mogących zapaść w sprawie, której dotyczy spór” – wywodziła Dalkowska.

Zgodnie z uchwałą podjętą 23 stycznia przez trzy Izby SN, nienależyta obsada SN, sądu powszechnego i wojskowego jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym lub wojskowym – zgodnie z uchwałą – nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN; uchwała ma zastosowanie bez względu na datę ich wydania.

Źródło: PAP Autor: Marcin Jabłoński, Sonia Otfinowska
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij